Szczaniec: tu planów nie brakuje

Czytaj dalej
Fot. Materiał SzOK
Alicja Kucharska

Szczaniec: tu planów nie brakuje

Alicja Kucharska

Prace w mediatece dobiegają końca, ale gmina może pochwalić się kolejnymi sukcesami. Idą za ciosem i składają kolejne wnioski.

W minionym tygodniu, na własność Szczanieckiego Ośrodka Kultury notarialnie przekazano pomieszczenia dawnego kina, częściowo ośrodka pomocy oraz salkę konferencyjną. Co ważne, wcześniej budynek SzOK został pomniejszony o parter, który stał się własności biblioteki, a przyszłej mediateki. W ostatnich dniach przyznano środki na termomodernizację budynku SzOK-u, biblioteki oraz przyszłego budynku OPS, który powstanie w podwórku za urzędem gminy. Kwota dofinansowania wynosi 971 tysięcy złotych.

Termomodernizacja dotyczy budynku SzOK i przyszłego OPS-u, natomiast obiekt przy urzędzie, który stał się własnością ośrodka kultury, zostanie odmalowany. - W tym przypadku nie możemy mówić o termomodernizacji, gdyż budynek wpisany jest do rejestru zabytków i w zasadzie nie możemy ingerować w jego elewację. W planach mamy natomiast jej odświeżenie- wyjaśnia sekretarz Czesław Słodnik.

W przypadku docelowego budynku OPS, równocześnie z termomodernizacją, za środki gminne, przeprowadzony zostanie remont wewnątrz.

- W środę, 30 listopada złożyliśmy do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie zadania „Przebudowa i wyposażenie Szczanieckiego Ośrodka Kultury”. Koszt inwestycji to 1,775 mln, z czego dofinansowanie wyniesie ok. 1,5 mln, natomiast wkład własny gminy to około 266 tysięcy - dodaje sekretarz.

W ramach inwestycji uda się zrealizować plan zaadaptowania pomieszczeń przy UG, w których powstać ma m. in. sala konferencyjna i sala klubowa. Ponadto projekt uwzględnia gruntowny remont piętra budynku SzOK, z przebudową pomieszczeń i wyposażeniem włącznie.

- Pod koniec listopada doszło do podpisania aktu notarialnego - mówi Paweł Pytel, dyrektor SzOK
Materiał SzOK - Pod koniec listopada doszło do podpisania aktu notarialnego - mówi Paweł Pytel, dyrektor SzOK

Dyrektor Paweł Pytel ma już pewien pomysł, co zrobić z tak dużą powierzchnią. - Opowiem mój sen - zaczyna. - Wchodzę do obiektu jasnego, przestronnego, ze ścianami ze szkła. Widać, jak instruktorzy pracują z dziećmi, które rozwijają swoje zainteresowania w nowoczesnych pracowniach: ceramiki, malarstwa, fotograficznej, muzyczne, graficznej czy taneczej. SzOK jest miejscem, gdzie zderzają się w nowoczesnymi technologiami, a także uczą się rzemiosła i sztuk użytkowych - opowiada swój sen Paweł Pytel.

Rozstrzygnięcia konkursu można się spodziewać wiosną. Dofinansowanie można uzyskać z RPO Lubuskie, „Zasoby kultury i dziedzictwa kulturowego”.

Gmina przygotowuje się także, by złożyć kolejne wnioski: na dokończenie kanalizacji w Szczańcu oraz budowę kanalizacji w Smardzwie.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.