Szczotka, pasta, kubek, zimna woda... To za mało, żeby mieć zdrowe zęby

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Agata Markowicz

Szczotka, pasta, kubek, zimna woda... To za mało, żeby mieć zdrowe zęby

Agata Markowicz

Kamień nazębny, próchnica, choroby dziąseł, nieświeży oddech to efekty naszych zaniedbań

Statystyczny Kowalski omija gabinet dentysty szerokim łukiem. Wg Światowej Federacji Dentystycznej, Polak chodzi do dentysty 0,8 razy w ciągu roku, kiedy średnia europejska jest ponad połowę wyższa i wynosi 1,3 razy na rok. Idealnie byłoby zjawiać się u stomatologa dwa razy do roku. Wtedy jest możliwość, by na bieżąco zaradzić problemom. Co piąty Polak robi to raz na kilka lat. Efekty są opłakane.

Zżera nas próchnica
Na próchnicę cierpi aż 99,9 procent dorosłych Polaków. Plagą próchnicy dotknięte jest też pokolenie najmłodszych i nastolatków. Statystyki dowodzą, że polski 12-latek ma więcej zębów z próchnicą aniżeli jego rówieśnik na Białorusi, w Rumunii i w Bułgarii. Średnio jest to 3,5 zęba z próchnicą na dziecko. Podczas gdy w Danii ten współczynnik wynosi 0,6 zęba na dziecko.
Najczęstszą przyczyną wizyty u stomatologa jest albo ból, albo duża dziura, która drażni – mówi lek. stom. Witold Borkowski. I dodaje: – Wiele osób przychodzi do stomatologa dopiero wtedy, kiedy boli. Przy czym, co drugi Polak, gdy go boli ząb, zanim pójdzie do dentysty, zażywa środki przeciwbólowe. Na fotel stomatologiczny decyduje się usiąść dopiero wtedy, gdy tabletka przestaje działać. Jest również spory odsetek Polaków, którzy, jeśli boli ząb, idą do dentysty tylko po to, żeby go wyrwać. Nie interesuje ich żadne leczenie. Skutki tego są opłakane. Niemal co drugi Polak w wieku 65+ jest bezzębny. Jest to jeden z wyższych odsetków w krajach Unii Europejskiej. Tylko 5 proc. dorosłych Polaków ma pełne uzębienie. Coraz młodsze osoby sięgają po całkowite protezy. Są wśród nich już nawet 40-latkowie!

Ratunkiem profilaktyka
– Przykład musi iść z góry. Jeżeli rodzice będą dbać o higienę jamy ustnej – własnej i swoich pociech, to dzieci naturalnie nabędą ten sam nawyk. Bo szczerbaty rodzic równa się szczerbate dziecko. A jeszcze gorszy jest obrazek, niestety często spotykany w praktyce: bezzębna babcia, szczerbaty rodzic i opuchnięte dziecko – mówi lek. stom. Witold Borkowski.
Powszechnie wiadomo, że wrogiem naszych zębów jest cukier. Warto pamiętać, że jest on obecny dzisiaj w większości produktów na rynku (nie tylko w słodyczach). Zabójcze dla zębów jest też palenie papierosów. To nałóg, który ma znaczący wpływ zarówno na stan przyzębia, jak i rozwój nowotworów jamy ustnej.

FAKT
Aż 3,8 mln Polaków nie myje zębów wcale. Tylko co czwarty Polak na szczotkowanie ich poświęca zalecane 3 minuty. Pozostali podczas mycia zajmują się także innymi czynnościami. Czytają gazetę, surfują po internecie czy robią sobie kawę, a to ich rozprasza, przez co szczotkować zęby kończą za szybko.

Agata Markowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.