Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Szczudlarze, glinoludy, milicjanci, potężne machiny - w widowisku poświęconym 58. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich 1960

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała/Gazeta Lubuska
Zdzisław Haczek

Szczudlarze, glinoludy, milicjanci, potężne machiny - w widowisku poświęconym 58. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich 1960

Zdzisław Haczek

Widowisko przygotowywane przez Lubuski Teatr będzie można obejrzeć na Starym Rynku w Zielonej 27 maja 2018 r. Wśród widzów będzie prezydent RP Andrzej Duda.

W niedzielę, 27 maja 2018 r., w obchodach 58. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich 1960, weźmie udział prezydent RP Andrzej Duda. Jednym z punktów obchodów będzie widowisko plenerowe na Starym Rynku, przygotowywane przez dyrektora Lubuskiego Teatru Roberta Czechowskiego.

- Widowisko ma na celu przypomnienie tamtych wydarzeń z 1960 roku, które komunistyczne władze chciały wymazać z historii - mówi Robert Czechowski i ujawnia szczegóły spektaklu, w którym wezmą udział aktorzy Lubuskiego Teatru, harcerze, glinoludy, artyści z poznańskiej grupy teatralnej Asocjacja 2006.

Czy pójdziesz obejrzeć widowisko?

Scenariusz „Ulic wolności” powstał na podstawie tego, co Wojciechowi Śmigielskiemu i R. Czechowskiemu udało się odkryć w archiwach IPN, we wspomnieniach uczestników wydarzeń, które tu będą przedstawiane w sposób symboliczny. Stąd w pierwszej scenie, pomiędzy współczesnymi dziećmi pojawią się glinoludy - cienie przeszłości. Będzie postać ks. Kazimierz Michalskiego, który nie będzie chciał oddać władzom Domu Katolickiego, co wywoła później spontaniczną obronę budynku, bunt, bitwę z milicją i oddziałami ZOMO.

Przywołane będą wspomnienia uczestników Wydarzeń Zielonogórskich, ale też fragmenty autentycznych protokołów z narad komunistycznej władzy i milicji, kiedy zastanawiano się, jak zdyskredytować osobę ks. Michalskiego czy jak manipulować opinią publiczną, by ze zbuntowanych zrobić zwykłych chuliganów.

Na Starym Rynku 27 maja 2018 r. o 13.00 zobaczymy wielu aktorów, harcerzy, szczudlarzy, wielkie machiny Asocjacji 2006. A w finale - Pegaza Wolności.

Przeczytaj: JAKI JEST PROGRAM WIZYTY ANDRZEJA DUDY W ZIELONEJ GÓRZE?

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Gazety Lubuskiej.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Lubuskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Lubuskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Zdzisław Haczek

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Monika Wojciechowska

Szczudlarze spisali się nieźle, rozbili naprawdę kawał dobrej roboty. Podobno byli z http://dziecioland.pl/atrakcjedladzieci/szczudlarze/ jak myłsicie warto ich wynająć na prywatną imprezę?

plus.gazetalubuska.pl

Bilety na balet moskiewski

Bilety na "Dziadka do orzechów" w wykonaniu Baletu Moskiewskiego

180,00 378,00

Moscow City Ballet w niezwykłym widowisku w Zielonej Górze. Spektakl to prawdziwie bajkowe doświadczenie!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.