Szeryf to początek problemu? Ornitolodzy spodziewają się inwazji papug

Czytaj dalej
Fot. Fot.Krzysztof Szymczak / Polskapresse
Marek Białowąs

Szeryf to początek problemu? Ornitolodzy spodziewają się inwazji papug

Marek Białowąs

Osiedle Morelowa może pochwalić się niecodziennym gościem. Do grona żyjących tam na wolności rodzimych ptaków dołączyła papuga.

- Papuga aleksandretta obrożna przesiaduje na drzewach, a stołuje się na balkonie pani Beaty, która dogadza jej co rusz nowym menu - czytamy w mailu do ,,GL’’ od mieszkanki osiedla pani Katarzyny Dudzic. - Specjalnie dla niej starsza pani przygotowuje karmę. Papuga nauczyła się przeganiać gołębie i całkiem dobrze sobie radzi.

Do maila dołączone były zdjęcia papugi

,,GL’’ skontaktowała się z panią Beatą (nazwisko do wiadomości redakcji), która przyznała, że od ponad 2 tygodni przylatuje na jej balkon ten egzotyczny ptak. - Siada rano na poręczy balkonu, oznajmia przybycie i czeka na posiłek. Najbardziej lubi łuskany słonecznik - mówi Pani Beata. - Dobrym jabłkiem też nie pogardzi. Papuga przylatuje tak o świcie na śniadanie, później na drugie śniadanie, obiad i kolację. Szeryf ją nazywam, bo niczego się nie boi, nawet większych od siebie gołębi. Naśladuje różne dźwięki, potrafi nawet miauczeć jak kot. Po jedzeniu czyści piórka i odlatuje. To wolny ptak.

Aleksandretta prawdopodobnie uciekła z klatki w innym domu

Okazuje się jednak, że ptak ten może być groźny dla środowiska. Sprowadza się je do Europy od lat z Indii i Afryki, gdzie żyją w środowisku naturalnym. - To gatunek inwazyjny, który wypiera inne, nasze rodzime ptaki jak puszczyk, kowalik czy wróbel - mówi prof. Leszek Jerzak, dziekan wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego. - Papudze tej sprzyja ocieplenie klimatu. I jest już w wielu krajach Europy. Lubi miasta. Najbliżej nas lęgnie się w Berlinie. Teraz wszyscy ornitolodzy w Polsce obserwują, jak aleksandretta będzie zdobywać teren w naszym kraju.

Szeryf to początek problemu? Ornitolodzy spodziewają się inwazji papug
Ajb Aleksandretta obrożna jest ładna i nie boi się mrozu.

Aleksandretta obrożna to gatunek średniej wielkości

Licząc rośnie do 50 cm (razem z długim ogonem). Zielono opierzona, z czerwonym dziobem i bardzo inteligentna. Łatwo się oswaja i chętnie uczy się naśladować brzmienie różnych dźwięków. I co najdziwniejsze może wytrzymać w zimie mróz do minus 20 st. Celsjusza. - Papuga z os. Morelowa to forpoczta problemu - mówi prof. Jerzak. - Dobrze, że to prawdopodobnie jeden osobnik. Nie założy więc gniazda. Wiem, że w Polsce widziano już aleksandretty między innymi w Kielcach i Łodzi.

W Europie najwięcej papug znajduje się w Wielkiej Brytanii.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.