Szkoła ma strzelnicę i organizuje na niej zawody

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska

Szkoła ma strzelnicę i organizuje na niej zawody

Małgorzata Trzcionkowska

Zespół Szkół Tekstylno-Handlowych w Żaganiu ma własną strzelnicę. Jej opiekunami są m.in. Grzegorz Jankowski i Krzysztof Sieńko.

Skąd pomysł na stworzenie szkolnej strzelnicy? Czy jest wam potrzebna?

Krzysztof Sieńko: Oczywiście! Mamy klasy mundurowe i spore sukcesy strzeleckie. W ub. roku wywalczyliśmy puchar wojewody, świetnie poszło też naszym nauczycielom. Ale nie mieliśmy gdzie trenować. Okazjonalnie jeździliśmy z młodzieżą do Ligi Obrony Kraju w Szprotawie lub też ćwiczyliśmy na poligonie. Przygotowania do zawodów były bardzo trudne.
Grzegorz Jankowski: Oprócz nas nauczycielami z uprawnieniami i opiekunami strzelnicy są również Roman Cechowski i Łukasz Cichanowicz. W środy i piątki dyżurujemy i prowadzimy zajęcia dodatkowe dla młodzieży, na strzelnicy.

A skąd projekt strzelnicy?
Oglądaliśmy strzelnicę w Szprotawie i uznaliśmy, że podobna może powstać również w naszej szkole. Pani dyrektor była bardzo pozytywnie nastawiona do naszego pomysłu. Dała ile mogła na wyposażenie. Resztę udało się otrzymać od sponsorów: żarskiego Kronopolu oraz Urzędu Miasta. Burmistrz zakupił dla nas cztery karabinki pneumatyczne i już mogliśmy zacząć działać. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni i zadeklarowaliśmy możliwość zorganizowania ćwiczeń dla urzędników.
Specjaliści z LOK ocenili naszą strzelnicę jako bardzo bezpieczną. Mamy cztery stanowiska, które są od siebie w odpowiedniej odległości. Strzelec oddaje strzały śrutem stojąc. Tarcze są przesuwane na podajnikach, dzięki czemu nie ma konieczności podchodzenia do ściany.

Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje

Czy jest wielu chętnych do strzelania?
Bardzo wielu. Na każdy nasz dyżur przychodzi po 20 osób. Zawiązało się też szkolne koło LOK.
Klasy wojskowe mają strzelanie w ramach zajęć obowiązkowych, ale oprócz tego uczniowie mogą korzystać ze strzelnicy również w środy i piątki, po lekcjach. Po dwóch miesiącach możemy ocenić, że była ona bardzo potrzebna naszej szkole i w przyszłości będzie w pełni wykorzystana.

A jak chcecie ją wykorzystywać?
Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje. Możemy na przykład zorganizować turniej strzelecki dla dziennikarzy.
Już w środę 9 marca organizujemy pierwszy otwarty turniej strzelecki dla klas gimnazjalnych z terenu naszego powiatu i nie tylko. Zacznie się on o godz. 9.30.Zdajemy sobie, że dla części dzieciaków trzymanie w dłoniach karabinka to nowość, ale zamierzamy zawody potraktować zabawowo. Będzie pokaz udzielania pierwszej pomocy, w wykonaniu naszej klasy ratowniczej, a także możliwość skorzystania z naszej ścianki wspinaczkowej.

Czy zajęcia mają tylko klasy wojskowe?
Nie tylko. Mamy również klasy o specjalności bezpieczeństwo publiczne. Oni też będą się uczyć strzelać.
Co prawda w tym roku nie mieliśmy naboru do pierwszej klasy, ale w przyszłym roku szkolnym ta specjalność do nas wraca.
Współpracujemy z policją, strażą pożarną oraz PCK i mamy wsparcie ze strony tych organizacji.

Małgorzata Trzcionkowska

Pracuję w oddziale w Żaganiu. Interesuje mnie to, co się dzieje w moim mieście.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.