Szkoły będą miały super laboratoria i sprzęt, o jakim inni mogą pomarzyć

Czytaj dalej
Fot. Renata Hryniewicz
Renata Hryniewicz

Szkoły będą miały super laboratoria i sprzęt, o jakim inni mogą pomarzyć

Renata Hryniewicz

Uczniowie gminnych szkół powitają rok w nowych laboratoriach dydaktycznych, z najnowocześniejszym sprzętem, nie tylko komputerowym

Najnowocześniejszy sprzęt to: 57 laptopów, 104 tablety, 25 komputerów komputerów stacjonarnych oraz 100 komputerów tzw. all in one („wszystko w jednym” - to komputery, które praktycznie w całości „mieszczą się” w obudowach monitorów LCD).

- Laboratoria wyposażone w taki w sprzęt i pomoce naukowe z jednej strony pozwolą kształcić na najwyższym poziomie, z drugiej rozbudzą w uczniach ciekawość. Uczynią też nasze placówki atrakcyjniejszym miejscem do nauki - mówi burmistrz Tomasz Ciszewicz.

Wszystko ma być gotowe na 1 września

W gminnych szkołach trwają już prace nad przygotowaniem klas pod superlaboratoria dydaktyczne. - Przebiegają bardzo intensywnie. Planowany termin ich zakończenia to 15 sierpnia. Chcemy, żeby na 1 września wszystko było gotowe. Jest to duże przedsięwzięcie, olbrzymia kwota i mam nadzieję, że wszyscy będą zadowoleni, jeśli ten projekt uda nam się zakończyć rzeczywiście w terminie - mówi burmistrz Tomasz Ciszewicz.

Będzie i syntezator mowy

Laboratoria wyposażone będą w najnowocześniejszy sprzęt m.in.: wizualizery, które pokazują obraz w formacie 3 D, drukarki 3 D, zestawy interaktywne. - Dla dzieci poruszających się na wózkach będą odpowiednie stoliki, dla uczniów niewidomych lub słabowidzą - cych komputery z klawiaturą Braille’a, powiększalniki ekranowe, syntezatory mowy - wylicza w rozmowie z „GL” Beata Bielecka, rzeczniczka słubickiego magistratu.

Laboratoria powstaną w każdej gminnej szkole, oprócz szkoły w Kunowicach, która z powodu braku miejsca nie zdecydowała się uczestniczyć w projekcie. Gmina wydaje na ten cel olbrzymie pieniądze, ale nie tylko swoje. - Łącznie to 4,5 mln zł, ale 85 proc. kosztów zwróci nam Unia Europejska - mówi Tomasz Ciszewicz.

Burmistrz nie kryje radości, że gminie udało się uzyskać do projektu dofinansowanie i to tak wysokie.

- To, co zrobimy w szkołach, będzie małą rewolucją - podkreśla. - Wyposażymy uczniów i nauczycieli w sprzęt, który fizyki, chemii, przyrody, biologii, matematyki, informatyki i języków obcych pozwoli uczyć w atrakcyjny sposób, z wykorzystaniem najnowocześniejszych sprzętów i pomocy naukowych - podkreśla.

I dodaje: - Będą to jedyne takie specjalistyczne gabinety w oświacie całego województwie.

Renata Hryniewicz

Moje działania reporterskie skupiają się na terenie powiatu słubickiego i sulęcińskiego. Szukam tu ludzi, miejsc, wydarzeń, o których warto pisać i je pokazywać. Szukam tematów, które niosą jakiś przekaz, pokazują ciekawe działania, ale także takich, w których poprzez nagłośnienie mogę pomóc rozwiązać problem. Zawsze staram się dociec prawdy wysłuchując różnych wariantów, jeśli chodzi o spór – wysłuchuję i opisuję obie strony. Staram się, żeby Czytelnik sam ocenił, po której stronie leży prawda. Można zgłosić mi każdy temat, każdy problem, każdą inicjatywę.
Jestem zawsze blisko ludzi i staram się spotykać z nimi osobiście, by ocenić sytuację, a w temacie ująć także emocje. Lubię pisać o ludziach i ich przeżyciach, pokazywać to, co w moim rejonie dzieje się dobrego, ale nie uciekam od spraw kontrowersyjnych, o czym nie raz przekonali się moi Czytelnicy.
Jestem optymistką i nigdy się nie załamuję. Wierzę, że zawsze jest jakieś wyjście. Lubię dobry żart i ludzi wesołych z pozytywną energią. Nie znoszę smutasów.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.