Szkoły walczą o uczniów

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Szkoły walczą o uczniów

Alicja Kucharska

Kilkanaście szkół w jednej? To możliwe! Wszystkie promowały się podczas giełdy szkół i zawodów w świebodzińskiej „Jedynce”.

Giełda Szkół i Zawodów zorganizowana była w Publicznym Gimnazjum nr 1 już po raz kolejny. Przedsięwzięcie świetnie wpisuje się w program orientacji zawodowej realizowanay w szkole i jest jego podsumowaniem dla trzecioklasistów. - To cykliczne spotkanie, które z roku na rok nabiera rozmachu - mówi Aneta Kozłowska, wicedyrektor „Jedynki”.

We wtorek zaprezentowało się aż 10 szkół ponad-ginazjalnych, m. in. ze Świebodzina, Skwierzyny, Sulęcina, Rogozińca, Zielonej Góry, Bobowicka czy Zbą-szynka. Obecni byli też reprezentanci świebodzińskiego Cechu Rzemiosł Różnych, Klubu Pracy oraz firmy Postęp.

- Chcemy pomóc uczniom w wyborze szkoły ponadgimnazjalnej. Zależy nam, by uczniowie mieli rozeznanie, jakie zawody są pożądane na rynku pracy. Żeby nie był to wybór tylko na teraz, ale żeby szkoła przygotowała ich do dalszego życia zawodowego - mówi Sylwester Wierzbicki, dyrektor PG 1.

Pomysł organizacji giełdy chwalą uczniowie. - Targi z pewnością ułatwią mi wybór szkoły. W jednym miejscu jest ich kilka, co jest wielką pomocą, bo niektórzy nie mogą pojechać na dni otwarte do wszystkich szkół. To bardzo fajna opcja - ocenia Radosław Babirecki z III B. - W każdej klasie wystawia się inna szkoła. Po pierwsze jest tam wiele folderów promocyjnych, a po drugie można bezpośrednio porozmawiać z rówieśnikami , którzy w tych szkołach się uczą- dodaje.

Uczniowie, którzy we wtorek promowali ZST Zbąszynek przed rokiem, podczas giełdy, sami poszukiwali informacji. - To bardzo nam pomogło w wyborze. Zbąszynecką szkołę polecamy ze względu na nauczycieli, atrakcyjne kierunki kształcenia i wysoki poziom - zachęcają Gabriela Rasińska Aurelia Zapałowska, Patryk Rogacze-wski, Marcin Karczmarczyk oraz Filip Pihan.

Zadowolenia nie kryli reprezentanci lokalnych firm.

- To jest właśnie ten moment, by przedstawić młodym osobom całą ofertę zawodów rzemieślniczych, a jak można zauważyć, takich właśnie ofert pracy jest najwięcej - zaczyna Marzenia Puto, dyrektor Cechu Rzemiosł Różnych. - Taka giełda, to świetna inicjatywa jeśli chodzi o uczniów i przedsiębiorców, bo stają się okazją do budowania kontaktów już na tym poziomie - podkreśla.

- W naszej firmie poszukiwane są przede wszystkim szwaczki - mówi Magdalena Stelmaszuk z Postępu. - Stale współpracujemy ze szkołami, ponieważ zawód ten jest na wymarciu, a w naszym przedsiębiorstwie gwarantujemy odpowiednie przeszkolenie. Teraz jest ten czas, by uczniowie decydowali się na staż czy praktykę.

- Chcemy ustrzec uczniów przed pochopnym wyborem szkoły, po ukończeniu której nie będzie ani pracy, ani satysfakcji - mówią organizatorzy. Jak podkreślają, to jest właśnie ten moment, w którym uczniowie szukają podpowiedzi, próbują znaleźć kierunek, w którym chcą podążać. - Dziś szkoły ponadgimnazjalne muszą walczyć o ucznia. Oferować mu jak najwięcej i być atrakcyjne na przyszłym rynku pracy.Dzięki takim akcjom rozwija się także współpraca między szkołami.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.