Szkoły z powiatu będą współpracować z bibliotekę wojewódzką

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Michał Kurowicki

Szkoły z powiatu będą współpracować z bibliotekę wojewódzką

Michał Kurowicki

Od środy tysiące książek z zasobów biblioteki wojewódzkiej są dostępne dla uczniów z terenu powiatu zielonogórskiego.

W środę o godz. 12 starosta zielonogórski, dyrektor biblioteki wojewódzkiej w Zielonej Górze i szefowie szkół ponadgimnazjalnych z powiatu zielonogórskiego podpisują w Sulechowie umowę współpracy, która ułatwi młodzieży dostęp do największej książnicy w regionie.

Powiat rozpoczyna projekt, który umożliwi korzystanie ze zbiorów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej (WiMBP) w Zielonej Górze uczniom z okolicznych miast. Od dziś młodzież, która uczy się w Liceum Ogólnokształcącym w Sulechowie, LO w Czerwieńsku oraz w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sulechowie skorzysta z książek zielonogórskiej WiMBP, za pośrednictwem swoich bibliotek szkolnych.

- Nasi uczniowie zaoszczędzą pieniądze i czas - mówi Jerzy Rozynek, dyrektor CKZiU w Sulechowie. - Dotychczas, żeby wypożyczyć jakąś książkę z biblioteki wojewódzkiej musieli jechać po nią do Zielonej Góry. Teraz wystarczy, że zgłoszą się do szkoły. Zyskają dostęp do olbrzymich zasobów, nowości, na które szkolna biblioteka nie może sobie pozwolić.

Szkoły dostały już indywidualne konta do logowania, dzięki którym uczniowie będą zamawiać materiały biblioteczne, m.in.: płyty, książki czy dokumenty elektroniczne. Wszystko zostanie dostarczone transportem zorganizowanym przez powiat zielonogórski, bezpośrednio do szkół, gdzie uczniowie odbiorą zamówione przez siebie materiały. Każdy posiadacz konta może wypożyczyć do 50 sztuk różnych materiałów na okres dwóch tygodni.

W Liceum Ogólnokształcącym w Czerwieńsku są tzw. klasy mundurowe. Uczniowie tego ogólniaka od dziś będą mieli bezpośredni dostęp do potrzebnej im literatury
Mariusz Kapała W Liceum Ogólnokształcącym w Czerwieńsku są tzw. klasy mundurowe. Uczniowie tego ogólniaka od dziś będą mieli bezpośredni dostęp do potrzebnej im literatury specjalistycznej

Projekt ma za zadanie podnieść poziom czytelnictwa wśród młodzieży. Jednocześnie akcja ma umożliwić wypożyczenie interesujących pozycji bez konieczności dojeżdżania do Zielonej Góry. Oprócz tego projekt zakłada wspólną realizację imprez i wydarzeń promujących książki i ich czytelnictwo wśród młodzieży.

- To gwarantuje również uczniom dostęp do dobrej rozrywki. Już mamy zaplanowane spotkanie ze znaną z poczytnych kryminałów pisarką Katarzyną Bondą - powiedział Mirosław Zelisko, dyr. LO w Czerwieńsku.

Michał Kurowicki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.