Szlachectwo zobowiązuje. Artego wygrało [zdjęcia]

Adam Szczęśniak

Artego Bydgoszcz jest zdecydowanym faworytem tej pary ćwierćfinału play off. Pierwszy mecz z Zagłębiem Sosnowiec to potwierdził.

Artego - Zagłębie Sosnowiec 80:44
Kwarty: 22:17, 22:6, 19:11, 17:10
ARTEGO: Międzik 19 (5), 4 as., 5 prz., McBride 11 (1), 8 as., Carter 10, 6 zb., Reid 8, Koc 4, 8 zb. oraz Morris 17 (5), 8 zb., Szybała 6, 5 zb., Pawlak 4, Puss 1, Faleńczyk 0.Z
AGŁĘBIE: Sutherland 13, Antczak 10, 7 zb., McCallum 9 (1), 5 zb., Swanier 8, 6 as., Głocka 0 oraz Dobrowolska 2, Kosałka 2, Kaczor 0, Rutkowska 0.

Szlachectwo zobowiązuję, zatem wszyscy kibice w Artego Arenie oczekiwali pewnego zwycięstwa. Tym bardziej, że w młodej drużynie Zagłębia (8. miejsce w sezonie zasadniczym) zabrakło Anny Bekasiewicz (jest w ciąży) oraz Pauliny Rozwadowskiej (kontuzja).

Artego Bydgoszcz - Energa Toruń
Tomasz Czachorowski Tuż przed meczem specjalne nagrody od ligi odebrały Amisha Carter (MVP sezonu zasadniczego) oraz Tomasz Herkt (najlepszy trener).

Artego też gra bardzo wąskim składem, ale i tak było najlepsze do rundzie zasadniczej, w decydującym meczu pokonując naszpikowaną gwiazdami Wisłę Kraków i to na wyjeździe. Ale bydgoszczanki pamiętały ciężki mecz w rundzie zasadniczej, w którym co prawda pokonały Zagłębie, ale tylko 72:63. Koncentracja była więc maksymalna.

I to było widać. Artego szybko objęło prowadzenie 10:0, a Zagłębie przez ponad 4,5 minuty nie mogło zdobyć żadnych punktów. Za to Elżbieta Mię-dzik nie miała z tym problemu (dwie „trójki”), a skutecznie na środku grała Carter (w tym okresie 9 pkt.). Bydgoski kosz „odczarowała” dopiero Shan-non McCallum (10:3), ale po chwili było już 19:7.

Ale Artego przekonało się, co znaczy chwila dekoncentracji: po kolejnych kilku minutach było zaledwie 19:15, 22:19 i 24:21.

- To był jedyny moment naszej dekoncentracji, ale na szczęście w trzeciej kwarcie była już dobra obrona i spokojne zwycięstwo - ocenił Tomasz Herkt, trener gospodyń.

Wówczas Artego straciło kilkanaście punktów po szybkich atakach, głównie Naketii Swa-nier i Pauliny Antczak. Ale od stanu 24:21 po chwili zrobiło się już 42:21 i dopiero wówczas ponownie trafiła Swanier. W trzeciej kwarcie było już 30 punktów przewagi.

Na ostatnie kilka minut trener Herkt zostawił na parkiecie tylko Międzik i Martynę Koc, grały za to zmienniczki - Karolina Puss, Karina Szybała i Edyta Faleńczyk.

- To jest play off, każdy mecz jest inny. Nieważne, czy się wygra jednym czy kilkudziesięcioma punktami - mówiła Elżbieta Międzik (7/14 z gry, 5/12 za 3), która zasłużenie została MVP meczu. - To był nasz kolejny dobry mecz. A teraz jedziemy do Sosnowca, żeby wygrać, ale nastawiamy się na ciężki mecz. Nasze rywalki nie mają nic do stracenia.

W ćwierćfinale play off gra się do dwóch zwycięstw. Rewanż w Sosnowcu w sobotę (17.00).

Inne wyniki ćwierćfinału play off: Ślęza Wrocław - Pszczółka AZS Lublin 72:61 (1-0), MKS Polkowice - Basket 90 Gdynia 64:47 (1-0), Wisła Kraków - Energa Toruń 62:58 (1-0).

Od 1994 roku, czyli od początku swojej kariery zawodowej, pracuję w "Gazecie Pomorskiej". Przez 22 lata w dziale sportowym, najpierw pod batutą ś.p. Tomasza Malinowskiego, m.in. w toruńskim oddziale "GP" oraz we Włocławku, pilotując koszykarzy Anwilu, później przez kilka lat sam kierowałem działem, by w 2016 r. zostać wydawcą. Sport wciąż mam jednak w sercu, choć więcej czas poświęcam obecnie sprawom społecznym i politycznym.