Leszek Kalinowski

Szpital kliniczny potrzebuje miejsca, więc się rozbuduje

szpital w Zielonej Górze Fot. Archiwum szpitala klinicznego w Zielonej Górze Dzięki łącznikowi będą nowe sale z 17 stanowiskami OIOM.
Leszek Kalinowski

Między szpitalnymi budynkami w Zielonej Górze powstanie czteropiętrowy łącznik, w nim sale chorych i miejsca dla studentów. Czekamy też na Centrum Zdrowia Matki i Dziecka

Dwie największe i najważniejsze inwestycje szpitala klinicznego? To Centrum Zdrowia Matki i Dziecka oraz budowa łącznika lecznicy. Prezes Zarządu Stanisław Łobacz podkreśla, że planowane inwestycje to konieczność. Pierwszą i najważniejszą inwestycją jest budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka (koszt budowy to ok. 92 mln zł). Już dwa lata temu konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii prof. dr hab. n. med. Anna Dobrzańska zwróciła uwagę w swojej analizie dostępności i jakości świadczeń medycznych w poszczególnych regionach, że pod względem liczby łóżek pediatrycznych, kompleksowości świadczeń i liczby lekarzy pediatrów, w przeliczeniu na 100 tys. dzieci, lubuskie plasuje się na ostatnim miejscu w kraju!

- Do Centrum przeniesione zostaną wszystkie obecne oddziały dziecięce. Będą w jednym miejscu, w lepszych warunkach, z miejscami dla rodziców - zauważa S. Łobacz. - Dzięki temu zwolni się miejsce w obecnych budynkach. Będzie można rozwijać i modernizować oddziały dla dorosłych.

Centrum stworzy nowe możliwości leczenia, które dotychczas nie były u nas dostępne

Co się znajdzie w Centrum? Oddział Pediatrii Ogólnej z pododdziałem Endokrynologii, Hematologii i Nefrologii Dziecięcej (46 łóżek), Oddział Chirurgii Dziecięcej i Noworodka, Traumatologii i Urologii Dziecięcej (40 łóżka), Oddział Onkologii Dziecięcej (12 łóżek), Oddział Intensywnej Opieki Medycznej Pediatrycznej (6 łóżek), Odcinek izolacyjny – zakaźny (6 łóżek).

Oddział Położnictwa z traktem porodowym i salą cięć cesarskich (23 łóżka dla matek, 23 łóżeczka dla noworodków, 2 sale do cięć cesarskich), Oddział Noworodkowy z Pododdziałem Patologii Noworodka (15 łóżeczek plus 12 stanowisk OIOM). Dzięki tej inwestycji zwiększy się bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców i zmniejszy nierówność w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej - mówi S. Łobacz. - Centrum stworzy nowe możliwości leczenia, które dotychczas nie były u nas dostępne.

Szpitalowi brakuje powierzchni i dlatego drugą inwestycją jest budowa łącznika. By spełnić wymogi Ministerstwa Zdrowia dotyczących łóżek intensywnej terapii dla dorosłych, trzeba rozbudować szpital o powierzchnię przeznaczoną na modernizację Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Dziś dysponuje on 10 stanowiskami intensywnej terapii. To za mało ze względu na pełnioną przez szpital funkcję Centrum Urazowego. Plan więc jest taki: dobudujemy łącznik (koszt budowy, ze wstępnych wyliczeń, to około 9-12 mln. zł. bez wyposażenia) między istniejącymi skrzydłami głównego budynku. Dzięki temu uzyska się nowe sale chorych, łącznie z 17 stanowiskami OIOM.

- Dotychczas użytkowane pomieszczenia oddziału zostaną przeznaczone m.in. na zaplecze oraz część dydaktyczną dla studentów medycyny na UZ - mówi S. Łobacz. - Na razie mają oni zajęcia teoretyczne, ale od trzeciego roku rozpoczną praktyczne. Muszą mieć miejsce do nauki. Obok Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, mającego się mieścić na pierwszej kondygnacji, dobudowany obiekt zmieści kolejne trzy piętra dla oddziałów szpitalnych oraz piętro czwarte z salami ćwiczeń i zapleczem socjalnym dla studentów Wydziału Lekarskiego.

W strategii rozwoju szpitala klinicznego znajdziemy też m.in. modernizację budynku pod potrzeby onkologii i hematologii, powiększenie bazy łóżkowej Klinicznego Oddziału Chorób Wewnętrznych (jeszcze raz tyle co dziś), utworzenie Pracowni Radiologii Zabiegowej, budowę Stacji Oczyszczania Ścieków na potrzeby Klinicznego Oddziału Chorób Zakaźnych i Stacji Uzdatniania Wody. Dalsza modernizacje SOR-u oraz oddziałów szpitalnych i poradni w istniejących budynkach.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.