Szpital na Wyspie się rozbudowuje

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Makowska
Lucyna Makowska

Szpital na Wyspie się rozbudowuje

Lucyna Makowska

Lecznica dostała zielone światło od wojewody na rozbudowę oddziału położnictwa, ginekologii oraz geriatrii i dziecięcego

We wtorek, 7 lutego, wicewojewoda Robert Paluch przyjechał do Żar z dobrą wiadomością. Szpital na Wyspie w Żarach będzie mógł dalej rozbudowywać swoje oddziały.

- Dzięki zielonemu światłu od wojewody możemy sięgać po środki unijne, ale mamy też gwarancję finansowana go w przyszłości jego utrzymania - mówi starosta Janusz Dudojć.

Zgodnie z ubiegłoroczną nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, każda inwestycja w szpitalu musi mieć poparcie wojewody, a dokładniej IOWISZ-a (Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Służbie Zdrowia. Ocenia ona czy jest zasadna czy nie.

- Przy jednym głosie sprzeciwu udało się przyjąć wojewódzką strategię rozwoju służby zdrowia w województwie lubuskim - mówił R. Paluch. - W skład rady decyzyjnej wchodzą wojewódzcy konsultanci i samorządy. Żary są w bardzo dobrej sytuacji, bo gdy inne lecznice chcą mieć cokolwiek, żarska cyklicznie się rozbudowuje.

W ubiegłym roku Szpital na Wyspie zainwestował w rozbudowę geriatrii, oddziału dziecięcego 1,2 mln zł w 2017 r. powiat ma przekazać 1,5 mln zł ma dokończenie inwestycji, oraz na rozbudowę ginekologii i położnictwa, geriatrii, bloku operacyjnego oraz sal. To dwie duże inwestycje.
- Był czas, że musieliśmy zamknąć część chirurgii,żeby można było leczyć dzieci- mówił doktor Rafał Kołsut, ordynator oddziału dziecięcego Szpitala na Wyspie - pracuję w tym szpitalu już 20 lat, i po raz pierwszy samorząd zdecydował się udźwignąć ciężar rozbudowy lecznicy. Na oddziale tych łóżek jest za mało i cieszę się, że samorządy rozumieją celowość tej inwestycji.
- Do końca roku chcemy oddać sale dziecięce, oraz ginekologię - dodaje Wiesław Olszański, prezes Szpitala na Wyspie.- Musimy też zainwestować w sterylizatornię i sprzęt, ok. 1 mln zł. Zwracaliśmy się o pomoc do rady miasta, ale nie mamy żadnej konkretnej decyzji.

Lucyna Makowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.