Aleksandra Szymańska

Szpital w Gorzowie prowadzi kurs dla urody, ale tak naprawdę to terapia dla zbolałej duszy

Kurs trwa dwie godziny, zajęcia są z myślą o 10 uczestniczkach. Fot. Agnieszka Wiśniewska/WSW Gorzów Kurs trwa dwie godziny, zajęcia są z myślą o 10 uczestniczkach.
Aleksandra Szymańska

Panie nie tylko uczą się, jak o siebie dbać, ale też zwyczajnie mogą ze sobą pobyć, pogadać o tym, co każda przeżywa... To chyba największa wartość warsztatów w szpitalu wojewódzkim w Gorzowie.

W lutym będzie już kolejna edycja tego niespotykanego kursu kosmetycznego. - Dla kobiet leczących się z powodu choroby nowotworowej - tłumaczy Agnieszka Wiśniewska, rzeczniczka Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego. Z zawodowego obowiązku, ale nie tylko, przygląda się spotkaniom, które - z miesiąca na miesiąc - przyciągają coraz więcej pań.

Agnieszka Wiśniewska: - Fundacja Piękniejsze życie w szpitalach i centrach onkologicznych organizuje bezpłatne warsztaty z pielęgnacji i makijażu dla pacjentek. W ciągu dwóch godzin warsztatów zawodowi makijażyści i kosmetyczki zaprezentują 10 pacjentkom kilkuetapowy program pielęgnacji skóry i makijażu, który pomaga pokonać i ukryć widoczne efekty uboczne leczenia - informuje rzeczniczka szpitala.

Tak naprawdę program fundacji do Gorzowa sprowadziła Ewelina Czeleń, pielęgniarka oddziałowa na onkologii klinicznej (i wojewódzki konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa onkologicznego). Dla niej powód był oczywisty: jest z chorymi na co dzień i doskonale wie, ile dla nich znaczy dobre samopoczucie. A dobre samopoczucie to też ładny wygląd. Szczególnie kobietom (ale nie tylko) walczącym z rakiem trudno się oswoić ze zmianami, jaki powoduje choroba, np. z utratą włosów...

Tyle że podczas warsztatów panie nie tylko uczą się, jak o siebie zadbać, ale też zwyczajnie mogą ze sobą pobyć, wygadać się, podzielić doświadczeniami. Szpitalna psycholog Anna Chrzuszcz mówi, że takie spotkanie w gronie, które doświadcza tego samego, ma ogromną moc terapeutyczną. Agnieszka Wiśniewska za każdym to widzi - jak szybko topnieją lody (jeśli w ogóle są), a atmosfera robi się rodzinna.

Na szpitalne warsztaty kosmetyczne może przyjść każda pani, która ma taką potrzebę. Wcale nie musi być akurat pacjentką gorzowskiego szpitala. Może mieszkać w Gorzowie czy w regionie, a leczyć się np. w Szczecinie czy Poznaniu. W ogóle nie musi się aktualnie leczyć - warsztaty są także dla kobiet, które pokonały chorobę.

Spotkania zazwyczaj są raz w miesiącu, żeby wziąć udział, trzeba się zapisać. Wszystko jest oczywiście za darmo, tak jak za darmo doradzają, uczą i malują gorzowskie wizażystki i kosmetyczki. Na udział w akcji namówiła je Ewelina Czeleń z pomocą Marii Majdrowicz, koordynatorki z fundacji z Warszawy.

Program Piękny sposób na raka, który realizuje Fundacja Piękniejsze życie, narodził się w Stanach Zjednoczonych prawie 30 lat temu. Realizowany jest w 26 krajach na świecie. W Polsce zadebiutował w 2006 r. Mają go szpitale, centra onkologiczne w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu i innych miastach. W Lubuskiem - Gorzów.

Najbliższe warsztaty w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim będą w czwartek 22 lutego: 15.30 w sali konferencyjnej (niski parter), liczba miejsc jest ograniczona, dlatego trzeba wcześniej zadzwonić i zapisać się w sekretariacie oddziału onkologii klinicznej (tel. 95 733 17 68).

Gorzowska onkologia prowadzi te spotkania we współpracy z fundacją, ale i wolontariuszami Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Gorzowie.

Aleksandra Szymańska

Czasem trzeba kogoś wkurzyć, czasem udaje się z kogoś wykrzesać coś dobrego - za to lubię moją pracę w Gazecie Lubuskiej.


Piszę, o tych, którzy robią coś niezwykłego. O tych, którzy potrzebują pomocy. O tych, którzy mają coś do powiedzenia. Kultura, sprawy społeczne, zdrowie - to "działki", które są mi najbliższe. W Gorzowie, ale nie tylko.


Wydawca print


To dziś moje główne zajęcie - w wybrane dni tygodnia przygotowuję wydania papierowej Gazety Lubuskiej, które - mam nadzieję - trafiają do Waszych rąk. W te dni liczy się tylko... deadline!


Gdy nie jestem wydawcą, sięgam po... pióro (no dobrze, laptop), wtedy najchętniej piszę:  • o ludziach


Karolina Sojka z Gorzowa po operacji zmniejszenia żołądka schudła prawie 70 kg!


Profesor Eugeniusz Murawski ma 90 lat i operuje. To najstarszy chirurg w Polsce!


Koronawirus w Lubuskiem: Jak właścicielki małych firm radzą sobie w czasie epidemii?  • o zdrowiu, a raczej ochronie zdrowia


Specjaliści ostrzegają: Koronawirus wcale nie jest mniej groźny dla dzieci, a objawy mogą zmylić lekarzy


Jeden dzień z życia poradni onkologicznej w Gorzowie


Szpital w Gorzowie prowadzi kurs dla urody, ale tak naprawdę to terapia dla zbolałej duszy  • bliska jest mi też kultura


Remont Teatru Osterwy w Gorzowie jak powrót do przeszłości. Co już odkryli konserwatorzy?


Niezwykła historia spektaklu „Trzy razy Piaf” Teatru Osterwy w Gorzowie


Artur Barciś: Trzeba wierzyć w marzenia i starać się je realizować


Tygodnik Naszemiasto.pl


Przez ładnych parę lat pracy w redakcji tygodnik Naszemiasto.pl, a i portal Gorzów Wielkopolski Naszemiasto.plbyły na czele mojej codziennej listy "rzeczy to zrobienia"


Miałam też zaszczyt i przyjemność  (plus stres, nerwy) przygotowywać strony regionalne Gazety Lubuskiej. Zawsze też jednak było pisanie...


Gdyby nie praca w redakcji, to...


... oto jest pytanie! Dziennikarstwo "wymyśliłam" dla siebie zaraz po studiach - ani trochę dziennikarskich. 


W dzieciństwie biegałam z magnetofonem i przeprowadzałam wywiady, chyba więc zawsze czułam bluesa. 


PS Nadal lubię przeprowadzać wywiady


Monika Jaruzelska: Ojciec ma na grobie napis "Żołnierz"


Monika Łangowicz - Klińska z Gorzowa, mama chorej Wiktorii: Tylko nie mówcie, że jestem silna, bo nie wiecie, co czuję


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.