Szpital w Gorzowie się rozbuduje. I to z „Lubuską” w... ścianie!

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Szpital w Gorzowie się rozbuduje. I to z „Lubuską” w... ścianie!

Jarosław Miłkowski

Wiosną 2021 r. oddział intensywnej terapii będzie dwa razy większy niż teraz. A w szpitalu będą robić przeszczepy szpiku. Właśnie ruszyła kolejna rozbudowa szpitala. My do niej dołożyliśmy... nie cegłę, ale gazetę.

- Rozpoczęliśmy już prace ziemne. Termin zakończenia prac mamy do kwietnia 2021 r. Nie widzimy dla niego żadnych zagrożeń – mówił nam w poniedziałek 9 września Jarosław Maślanka z Budimeksu. Pred południem brał udział w uroczystym podpisaniu aktu erekcyjnego pod budowę nowego skrzydła gorzowskiego szpitala, który postawi ta warszawska firma. Stanie ono pomiędzy głównym budynkiem lecznicy a oddanym w tym roku do użytku ośrodkiem radioterapii. Będzie w nim oddział anestezjologii i intensywnej terapii, klinika hematologii Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz bank komórek macierzystych.

Rozbudowę szpitala wymusza rozporządzenie ministra zdrowia, które nakazuje, by 2 proc. wszystkich szpitalnych łóżek znajdowało się na oddziale intensywnej opieki medycznej. Gorzowski szpital tych wymogów nie spełnia, bo na około 1 tys. wszystkich łóżek intensywna terapia ma ich zaledwie 12. Po wybudowaniu dodatkowego skrzydła, w nowym OIOM-ie będzie ich 22.

Za niecałe dwa lata w nowym miejscu będzie też klinika hematologii. To oddział, w którym leczy się białaczkę, a który bardzo podnosi prestiż gorzowskiego szpitala. Współpracuje on z Uniwersytetem Zielonogórskim, a ćwiczenia i praktyki mają w nim przyszli lekarze.

- Gdy powstanie nowy budynek, w miejsce dzisiejszej hematologii powstanie powiększony oddział pediatryczny. W miejscu dzisiejszego OIOM-u będzie większy blok operacyjny - mówił nam Jerzy Ostrouch, prezes szpitala. Sam obiekt będzie trzykondygnacyjny, z czego jedna kondygnacja będzie pod ziemią.

Ile to wszystko będzie kosztowało? 44 mln zł. Ponad połowę pieniędzy szpital zdobędzie z „zewnątrz”. 9 września marszałek Elżbieta Anna Polak przyjechała do szpitala z symbolicznym czekiem na 18 mln zł. Z kolei wojewoda Władysław Dajczak mówił o 8-milionowym dofinansowaniu z budżetu państwa. Deklaracje złożył też prezydent Jacek Wójcicki. – Gorzów też będzie miał znaczący udział w tej inwestycji – mówił na oficjalnej uroczystości. – Będzie to kwota siedmiocyfrowa – dopowiadał w rozmowie z GL.

W akcie erekcyjnym swój udział ma także „Gazeta Lubuska”. Do specjalnej tuby, która zostanie wmurowana w budynek, włożyliśmy poniedziałkowy numer GL. Oprócz naszej gazety trafiła tam też „Wyborcza”, pendrive z planami budowy, a wiceprezes szpitala Robert Surowiec dorzucił kilka będących teraz w obiegu monet.

Budowa to dobra wiadomość dla pacjentów. Nie tylko zwiększy się liczba miejsc na dwóch oddziałach, ale również pojawią nowe usługi medyczne. Gorzowski szpital będzie miał możliwość przeprowadzania operacji przeszczepu szpiku.

- Profilujemy naszą lecznicę jako bardzo dobry szpital na zachodzie Polski leczący nowotwory – mówił nam R. Surowiec. Zdradził też jeden z kolejnych pomysłów szpitala: - Następnym kierunkiem, w którym będziemy szli, jest geriatria. Najpierw będzie poradnia, a później pomyślimy o oddziale.

Jarosław Miłkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.