Szpital w Krośnie Odrzańskim czeka kuracja

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Natalia Dyjas-Szatkowska

Szpital w Krośnie Odrzańskim czeka kuracja

Natalia Dyjas-Szatkowska

Rozmowy na temat przyszłości krośnieńskiej lecznicy wciąż trwają. A pacjenci pytają, gdzie mają udać się po pomoc

- Od lipca czekałam na badanie echa serca - mówi Czytelniczka, która od kilkudziesięciu lat mieszka w Krośnie Odrzań¬skim. - Miałam skierowanie na oddział kardiologiczny. Pojechałam w środę do placówki, by wykonać badania, ale szpital był zamknięty. Mam 83 lata, specjalnie pojechałam taksówką. Jak tylko powstał oddział kardiologiczny, to byłam jego pacjentką. Lekarze tam zawsze byli mili, pomocni. Co się teraz stanie z takimi jak ja, dla której dojazd do innych miast jest niemożliwy? - pyta mieszkanka Krosna Odrzańskiego.

Pod numerami telefonu: 801 002 110 i 684 110 110 (dla tel. komórkowych) ubezpieczeni mogą uzyskać niezbędne informacje na temat świadczeń opieki zdrowotnej. Dzwonimy więc pod numer infolinii, by uzyskać informacje tak ważne dla naszej Czytelniczki. „Jesteście Państwo na 20. miejscu w kolejce oczekujących na zgłoszenie” - informuje głos z automatycznej sekretarki. Jednak w miarę szybko uzyskujemy merytoryczną pomoc i listę innych poradni kardiologicznych w regionie.
Uzyskaliśmy informację, że zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, z darmowego transportu medycznego mogą korzystać m.in pacjenci z dysfunkcją narządu ruchu. Jest tak w przypadku gdy uniemożliwia im ona korzystanie z transportu publicznego.

Pozostali pacjenci muszą dojechać do innych placówek na własną rękę. Mieszkańcy, którzy chcą dojechać z Krosna do szpitala w Zielonej Górze mogą też skorzystać z 27 kursów, obsługiwanych przez dwóch przewoźników: PKS Zielona Góra i Transhand Słubice. Autobusy kursują od wczesnych godzin porannych, do późnych godzin wieczornych. Szczegółowe informacje znajdują się w rozkładach jazdy dostępnych na stronach przewoźników.

Pomoc w przyjęciu chorych zadeklarowały: Wojewódzki Szpital Kliniczny w Zielonej Górze, SP ZOZ w Sulechowie Nowy Szpital w Świebodzinie, 105. Kresowy Szpital Wojskowy z Przychodnią SPZOZ w Żarach oraz Szpital na Wyspie w Żarach.
Obecnie wciąż trwają rozmowy na temat przyszłości lecznicy w Krośnie Odrzańskim. W środę wieczorem, w siedzibie NFZ w Zielonej Górze, odbyła się kolejna konferencja prasowa w sprawie sytuacji w szpitalu.

- Zabezpieczenie świadczeń w powiecie krośnieńskim to temat dla nas obecnie najważniejszy – informował Piotr Bromber, p.o. dyrektora Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - W środę byliśmy obecni razem z wicewojewodą w Warszawie i rozmawialiśmy na ten temat w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Pracownicy Ewa Klepczyńska i Paweł Kondratowicz podkreślają, że najważniejsze jest dobro pacjenta
Mariusz Kapała Pracownicy Ewa Klepczyńska i Paweł Kondratowicz podkreślają, że najważniejsze jest dobro pacjenta

- Naszym natychmiastowym działaniem było to, żeby z jednej strony podstawić dwie dodatkowe karetki na kilka dni w celu zabezpieczenia świadczeń- dodał wicewojewoda Robert Paluch. - Podjęliśmy też działania, aby dać możliwość dalszego prowadzenia szpitala w Krośnie Odrzańskim. Jednym z rozwiązań, o którym rozmawialiśmy w MON, to pomysł, by szpital funkcjonował w ramach filii 105. szpitala w Żarach.

Rzecznik 105. Kresowego Szpitala Wojskowego z Przychodnią SPZOZ w Żarach, Justyna Wróbel, poinformowała nas, że dyrekcja tego szpitala nie chce jeszcze komentować tej propozycji, omawianej na spotkaniu w Warszawie. W tej sprawie należy kontaktować się z MON.

Ministerstwo obiecało zaś udzielić stosownego komentarza w nadchodzących dniach.

Wczoraj starosta Mirosław Glaz spotkał się pracownikami szpitala w Krośnie Odrzańskim, na którym poinformował, że najważniejszym działaniem w obecnej sytuacji jest ustanowienie jako operatora zamkniętej placówki 105. szpitala w Żarach. Jeżeli ten scenariusz nie zostanie zrealizowany, powiat przystąpi do przejęcia placówki przez specjalnie powołany podmiot publiczny. Pracownicy szpitala poparli działania starosty. Powstał też apel społeczny, którego przesłaniem jest natychmiastowe rozstanie się z dotychczasowym operatorem krośnieńskiej placówki.

Natalia Dyjas-Szatkowska

Dzień dobry! Nazywam się Natalia Dyjas-Szatkowska i jestem rodowitą zielonogórzanką. Pracuję w "Gazecie Lubuskiej" od 2016 roku. I choć z wykształcenia jestem filologiem polskim i teatrologiem, to swoją pracę zawodową związałam właśnie z mediami. 


W obszarze moich działań znajdują się:   • problemy i sprawy Zielonej Góry,

  • kwestie, które poruszają mieszkańców powiatu zielonogórskiego.


Ważne są dla mnie codzienne problemy mieszkańcówsprawy społeczne i kulturalne naszego regionu. Nie jest mi obojętny los zwierzaków i często piszę o nich na naszych łamach. Lubię spotkania z ludźmi i to właśnie nasi Czytelnicy są dla mnie wielką inspiracją. To oni podpowiadają, czym warto się zająć, co ich boli, denerwuje, ale i cieszy. 


Zawsze lubiłam rozmawiać z ludźmi. Jako osoba, która pracowała z nimi podczas organizacji różnych wydarzeń kulturalnych i festiwali, zrozumiałam, że to właśnie człowiek i jego historia są dla mnie najważniejsze. To więc chyba nie przypadek, że zaczęłam pracę w dziennikarstwie... 


W wolnych chwilach (jeśli jakaś się znajdzie... :)) nałogowo pochłaniam książki (kryminałom mówię nie, ale mocno kibicuję nowej, polskiej prozie) i z aparatem poznaję nasze piękne województwo lubuskie. Chętnie dzielę się urodą regionu na łamach "Gazety Lubuskiej" i portalu "Nasze Miasto". Nie boję się też pokazywać, co jeszcze mogłoby się tutaj zmienić. I to właśnie przynosi mi największą satysfakcję w pracy. Gdy uda się choć trochę ulepszyć otaczającą nas rzeczywistość. 


Czy w Twojej okolicy dzieje się coś ważnego? Masz sprawę, która Twoim zdaniem powinna zostać opisana w naszej gazecie? A może masz jakiś kłopot, który należy rozwiązać? Śmiało! Skontaktuj się ze mną, postaram się zająć danym tematem.


Kontakt do mnie: natalia.dyjas@polskapress.pl


Telefon: 68 324 88 44 lub: 510 026 978.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.