Alicja Kucharska

Szpital w Świebodzinie nie może inwestować w zabytki. Co z ruinami zamku?

Elżbieta Kozak, przez Lubuskiego Centrum Ortopedii podkreśla, że szpital nie ma środków na ratowanie zamku Fot. Mariusz Kapała Elżbieta Kozak, przez Lubuskiego Centrum Ortopedii podkreśla, że szpital nie ma środków na ratowanie zamku
Alicja Kucharska

Los ruin zamku przylegających do Lubuskiego Centrum Ortopedii wciąż jest niepewny. Nieustannie poszukiwane są źródła finansowania, które pozwoliłyby zaadaptować obiekt pod działalność medyczną.

W ostatnich dniach do spółki trafiło kolejne pismo od LWKZ, które wzywa do prac mających na celu zabezpieczenie ruin zamku, sąsiadujących z Centrum (daw. LORO). To pokłosie decyzji konserwatora, którą wydano w 2013 roku. - Zgodnie z nią mielibyśmy m. in. wykonać konstrukcję dachową, zabezpieczyć, wzmocnić i uzupełnić elementy więźby, uzupełnić pokrycie dachowe, wzmocnić mury, ustabilizować konstrukcję - wylicza Elżbieta Kozak, prezes LCO. - Kosztorys z 2009 roku na te prace opiewał na blisko 2 mln zł. To kosztorys sprzed 9 lat, a z roku na rok koszta robót budowlanych wzrastają.

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.