Jarosław Miłkowski

Szpital z w Gorzowie będzie miał nową poczekalnię. Z Waszych darowizn!

Budynek OIOM-u ma być ukończony w 2021 r. Fot. Materiały szpitala Budynek OIOM-u ma być ukończony w 2021 r.
Jarosław Miłkowski

Gdy wybuchła epidemia, szpital wojewódzki otrzymał pomoc od firm i mieszkańców na 6 mln zł. Teraz się odwdzięcza. Za część tych darowizn zbuduje poczekalnię dla pacjentów. Dziś czekają oni… na korytarzu.

- Ta poczekalnia będzie w całości sfinansowana z pieniędzy, jakie szpital otrzymał, gdy powstał jednoimienny szpital zakaźny. Bardzo wiele instytucji, firm i osób prywatnych przekazało na nasze konto darowizny. Z tych darowizn chcemy stworzyć dużo bardziej bezpieczną i przyjazną poczekalnię dla pacjentów, którzy czekają na przyjęcie do szpitala, na poradę w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym czy do ambulatorium – mówił we wtorek 9 czerwca Jerzy Ostrouch, prezes szpitala wojewódzkiego. Wraz z wiceprezesem Robertem Surowcem opowiadał o planach lecznicy na najbliższe miesiące. A tych jest bardzo dużo…

Ponad miesiąc temu rozpoczęła się przebudowa dawnej pralni na potrzeby Szkoły Rodzenia i Centrum Logistyki (prace potrwają do jesieni). W tym roku ma zakończyć się też budowa pododdziału dziennej chemioterapii, a jeszcze w czerwcu rozpocznie się przerabianie pomieszczeń w budynku apteki szpitalnej na Pracownię Żywienia Pozajelitowego. Poczekalnia w szpitalu to jednak to miejsce, przez które przewija się najwięcej pacjentów.

Pacjenci czekają na... korytarzu

- Pandemia uświadomiła nam, w jak urągających warunkach przebywają pacjenci oczekujący na przyjęcie do szpitala. Oni oczekują na korytarzach. Jeśli więc mamy pieniądze, to w pierwszej kolejności na poprawę bezpieczeństwa zdrowia pacjentów – mówił prezes Ostrouch. Gdy wybuchła epidemia, szpital dostał prawie 6 mln zł darowizn. A ludzie wpłacali nie mniej niż 20 zł. – Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy. To był przejaw troski o szpital – mówił Ostrouch. Pieniądze na konto - 205 tys. zł - wpłacił m.in. piłkarz Robert Lewandowski.

- Pandemia uświadomiła nam, w jak urągających warunkach przebywają pacjenci oczekujący na przyjęcie do szpitala - mówił prezes Jerzy Ostrouch.

Poczekalnia o powierzchni 500 mkw. powstanie poniżej wiaty dla karetek przy SOR-ze, gdzie dziś jest parking. Jeszcze w tym miesiącu na zostać ogłoszony przetarg. Prace mają zakończyć się w listopadzie. Będą kosztowały 1 mln zł.
Jak zapewniają władze szpitala, nie będzie problemem, że poczekalnia będzie w tzw. przyziemiu, a więc na kondygnacji poniżej SOR-u. – To miejsce będzie dobrze rozwiązane. Tam jest duża winda, jest też klatka schodowa – wyjaśnia prezes szpitala.

Jakie jeszcze inwestycje będą w szpitalu?

Pod koniec maja lecznica podpisała umowę na zakup i instalację silnika gazowego z generatorem prądu. Do listopada 2021 za 5 mln zł zostanie też zmodernizowana kotłownia.
- Nie będziemy musieli już kupować prądu w Enei, a „odpadem” będzie ciepło, które wykorzystamy. Szykujemy się też do termodernizacji szpitala – mówi wiceprezes Robert Surowiec.
Cały czas trwa też budowa intensywnej terapii (budynek powstaje pomiędzy główną częścią lecznicy a ośrodkiem radioterapii). – Na przełomie września i października będziemy przygotowywać się już do odbiorów cząstkowych – mówi J. Ostrouch. Całość ma zostać skończona w kwietniu 2021 r.

Kolejną zmianą będzie też utworzenie Centrum Opieki Ambulatoryjnej. Szpital będzie chciał, by wszystkie poradnie specjalistyczne skupione były w jednym miejscu. Na centrum mają zostać wykorzystane pomieszczenia w przyziemiu, w których dziś są magazyny. Jeszcze w tym roku miałaby tu zostać przeniesiona poradnia ortopedyczna.

Czytaj również:
Pieniądze Roberta Lewandowskiego na koncie szpitala w Gorzowie

ZOBACZ WIDEO: Teatr Osterwy w Gorzowie Wlkp. szyje maseczki ochronne dla szpitala

Jarosław Miłkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.