Sztandar to symbol uznania mieszkańców

Czytaj dalej
Fot. Filip Pobihuszka
Filip Pobihuszka

Sztandar to symbol uznania mieszkańców

Filip Pobihuszka

Miasto gościło w piątek lubuskie obchody święta policji, podczas których nowosolskim policjantom oficjalnie przekazano sztandar

- Myślałem, że coś się stało, że wypadek jakiś, a potem się dowiedziałem, że ktoś z Warszawy przyjechał, bo święto policji u nas – mówił Emilian Dymytruk, który akurat przejeżdżał rowerem koło kościoła pw. Józefa Rzemieślnika. – To wyróżnienie mamy, że akurat Nową Sól wybrano. Msza ładna, tyle policji. Mamy zaszczyt - komentował.

We mszy wzięli udział m.in. zastępca komendanta głównego policji nadinsp. Helena Michalak, wojewoda lubuski Władysław Dajczak, starosta nowosolski Waldemar Wrześniak. Obecni byli też wójtowie i burmistrzowie z okolicznych gmin. Niewielu było mieszkańców.
– Jest trochę policjantów na ulicach, widać ich. Powinni ludzie na uroczystość przyjść. To forma podziękowania – mówiła jedna z kobiet, która na mszę przyszła z córką i wnukiem.

- To wyróżnienie i reklama dla miasta. Tyle osób przyjechało. Tak fajnie jak oni szli przez kościół podniosły nastrój zapanował – mówiła Ludwika Eisler.

Rozpoczynając kazanie ksiądz biskup senior Paweł Socha modlitwom wiernych polecił zmarłych policjantów, a szczególnie tych, którzy zginęli na posterunku i dziękował policji za służbę. – Jesteście bardzo dobrze przygotowani, aby troszczyć się o praworządność. Dziękujemy wam za pełnioną służbę – mówił. Po mszy rozpoczęła się uroczystość nadania policjantom wyższych stopni służbowych oraz wyróżnień za wzorową służbę.

Jednak najważniejszym punktem piątkowej uroczystości było zupełnie co innego. Otóż nowosolska komenda w końcu, po latach, doczekała się własnego sztandaru, ufundowanego dzięki wsparciu mieszkańców, samorządów i sponsorów. Jego oficjalne przekazanie miało miejsce właśnie podczas święta policji.

– Serdecznie gratuluję tego wyróżnienia. Jest ono wyjątkowym dowodem zaufania społecznego, uhonorowaniem dotychczasowej odpowiedzialnej służby - mówił komendant wojewódzki policji insp. Jarosław Janiak, kierując te słowa do mł. insp. Grzegorza Karpińskiego, szefa nowosolskiej policji.

- Każdego dnia staramy się być wszędzie tam, gdzie jesteśmy najbardziej potrzebni. Dziś za to niełatwe zadanie otrzymujemy to, co dla nas najważniejsze, państwa uznanie. Zapewniam, że państwa dobro i bezpieczeństwo, będzie naszym najwyższym celem - mówił z kolei mł. insp. Karpiński.

Przekazanie nowosolskiej jednostce sztandaru skomentowała również nadinsp. Michalak: - Sztandar to zobowiązanie. Symbol uznania mieszkańców dla wzorowej policyjnej służby. To godność, która nie może być naruszana i honor, który zawsze powinien być obecny na policyjnych mundurach - mówiła.

Społeczny Komitet Ufundowania Sztandaru dla Komendy. Powiatowej Policji w Nowej Soli zawiązał się w maju 2015 roku z inicjatywy miast i gmin powiatu. Zbiórka pieniędzy zakończyła się nieco ponad rok później. Kwota, jaką udało się zebrać to 18 tys. zł.

Filip Pobihuszka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.