Szukają pieniędzy na remont ulicy Moniuszki

Czytaj dalej
Fot. Liliana Hachani
Grzegorz Kozakiewicz

Szukają pieniędzy na remont ulicy Moniuszki

Grzegorz Kozakiewicz

Czy z ul. Moniuszki znikną korki i kierowcy odetchną? Dziś (17 sierpnia) miejscy radni zdecydują, czy powiat dostanie pieniądze na ten remont.

Skrzyżowanie ul. Lotników i Moniuszki w Żarach jest prawdziwym utrapieniem kierowców. Sąsiedztwo popularnego targowiska i najludniejszego żarskiego osiedla sprawia, że jego pokonanie bywa naprawdę trudne. Mimo świateł tworzą się tu korki. Dochodzi też do kolizji.

Starostwo powiatowe, do którego droga należy, od dłuższego już czasu nosiło się z zamiarem jej przebudowy. Jeszcze w czerwcu ruszyła modernizacja wiaduktu prowadzącego na ul. Serbską. Drogowcy kończą tam wymianę całej nawierzchni, barier ochronnych i konserwację elementów nośnych.

W tym samym czasie rozpisano przetarg na dokumentację projektową dotyczącą pozostałej części ulicy. Prace podjęte przez starostwo miałyby być zsynchronizowane z remontem ul. Wieniawskiego i Strzelców, który realizowany byłby przez miasto. Szczególnie ten ostatni trakt ma znaczenie w kontekście planowanej w pobliżu galerii handlowej. Położenie asfaltu na gruntowej części drogi, w pobliżu dawnej „Odzieżówki” miałby ułatwić życie przyszłym kupującym, którzy zyskaliby nowy wjazd na ul. Strzelców oraz - kawałek dalej - w ul. Przeładunkową.

Czego spodziewać się możemy przy samej ul. Moniuszki? Dotychczasowe skrzyżowanie z Lotników zamienione zostanie w rondo z bypasem dla pojazdów nadjeżdżających od Żabikowskiej i zmierzających w stronę Wieniawskiego. Na powiatowym fragmencie ul. Lotników pojawi się prawoskręt w stronę ul. Strzelców. W obrębie przebudowywanych dróg znajdą się nowe ścieżki rowerowe nawiązujące do koncepcji opracowanych przez gminę miejską.

Zatoczki autobusowe zmienią swoje położenie, a na przejściach dla pieszych pojawią się tzw. azyle. Parking przy dawnym PZMocie zostanie przebudowany tak, by powstały miejsca parkingowe wzdłuż jezdni. Całość zyska nowe oświetlenie i instalację kanalizacyjną. W projekcie znajdzie się miejsce na zieleń i nowe chodniki.

Przewidywany koszt inwestycji wynieść ma ponad trzy miliony złotych. Środki pochodzić będą z rządowego programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej. - W tej chwili szukamy pieniędzy na wkład własny - mówi Małgorzata Issel, wicestarosta żarski. - Bardzo liczymy w tej sprawie na pomoc urzędu miasta.

Plany, których realizacja zaplanowana jest na rok 2017, cieszą właścicieli pustych działek przy ul. Moniuszki. Satysfakcję mają kierowcy i klienci targowiska. Mieszkańcy okolicznych domów cieszą się jakby mniej. - Ledwo odetchnęliśmy trochę po wybudowaniu obwodnicy - mówią z obawą. - Teraz znów chcą nam tu pod oknami zrobić istną autostradę.

Autor: Grzegorz Kozakiewicz

Grzegorz Kozakiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.