Szukanie ukrytych skrzynek, zdobywanie wiedzy i dobra zabawa już niedługo w Kostrzynie nad Odrą

Czytaj dalej
Fot. Jakub Pikulik
Anna Moyseowicz

Szukanie ukrytych skrzynek, zdobywanie wiedzy i dobra zabawa już niedługo w Kostrzynie nad Odrą

Anna Moyseowicz

W Kostrzynie nad Odrą zostaną ukryte tajemnicze skrzynki. Przy ich szukaniu będzie można dobrze się bawić, ale też dowiedzieć czegoś na temat historii miasta.

Geocaching to gra terenowa, podczas której szuka się ukrytych w różnych miejscach skrzynek. W środku można znaleźć drobne fanty, a przy tym odkrywać ciekawe miejsca i po prostu dobrze się bawić. Co więcej, gra jest bezpłatna, a uczestnicy mogą ją współtworzyć poprzez chowanie własnych skrzynek. Geocaching to ogólna nazwa gry popularnej na całym świecie. Na terenie Polski najpopularniejszy jest serwis opencaching.pl

W Kostrzynie nad Odrą zostaną ukryte skrzynki z ciekawymi informacjami

Pod koniec kwietnia polscy gracze opencachingu będą mieli okazję się zintegrować i poszukać nowych skrzynek. Wraz z Muzeum Twierdzy w Kostrzynie nad Odrą tworzą nową geościeżkę, czyli szlak, przy którym są ukryte skrzynki.

Geościeżki to nasz projekt edukacyjny, który zwykle realizujemy w kwietniu. W zeszłym roku współpracujemy z Parkiem Narodowym Ujście Warty, w tym roku z muzeum

- mówi Tomasz Ciach, przewodnik opencachingu w województwie lubuskim.

Nowe geościeżki to nowe informacje o Kostrzynie

Nowe skrzynki będą ukryte na obszarze Starego Miasta, głównie w miejscach, w których niegdyś mieszkały znane, zasłużone osoby. Mają zawierać informacje dotyczące tych osób, m.in. margrabi Jana oraz Fryderyka Wielkiego.

Jest to dodatkowy przewodnik. Geościeżka będzie oprowadzała po flagowych elementach starówki, tam, gdzie są najciekawsze historie

- tłumaczy Jerzy Dreger z Muzeum Twierdzy. Ścieżka ta będzie pod bezpośrednim nadzorem muzeum. Jednak w mieście będzie jeszcze jeden szlak edukacyjny, znajdujący się w okolicy bunkrów. Choć nie jest to teren muzeum, będzie ono sprawowało nadzór merytoryczny nad tym miejscem. - Oprócz klasycznych skrzynek, czyli w naszym wypadku pudełek, będą także ukryte w obiektach muzeum. Aby je otworzyć, będzie trzeba rozwiązać quiz - dodaje Dreger.

Otwarcie nowych ścieżek i zjazd graczy odbędą się 24 kwietnia.

Czym są skrzynki w grze opencaching?

Gra polega na szukaniu skrzynek, ale czym tak naprawdę one są? Okazuje się, że nie zawsze to ukryte pudełka. Jak tłumaczy Ciach, są różne rodzaje skrzynek.

Skrzynką mojej żony jest nasz piesek, przygarnięty podczas jednego z eventów. Czasami czyjąś skrzynką może być np. samochód. Jest także skrzynka typu own, którą nosi przy sobie właściciel. Jest to zadanie do wykonania, np. zjedzenie 10 paluszków w minutę. Są także skrzynki-quizy lub multi, aby je odnaleźć należy pokonać kilka etapów

- opowiada mężczyzna.

Co znajduje się w skrzynkach?

W skrzynkach znajduje się logbook, czyli książeczka do której można się wpisać, aby zanotować swój nick, poświadczający o znalezieniu ukrytego "skarbu". Poza tym w środku ukryte mogą być drobne gadżety, które włożyli inni zawodnicy. Można coś wziąć, a w zamian zostawić od siebie rzecz o podobnej wartości lub po prostu dołożyć coś dla innych graczy. - Ludzie wkładają do środka różne rzeczy, jak breloczki, smycze lub mapy. Zabronione jest reklamowanie czegoś i zostawianie np. wizytówek - tłumaczy Ciach. W skrzynce można znaleźć również GeoKreta, czyli zarejestrowany przedmiot pozostawiony w skrzynce, najczęściej drobną zabawkę. GeoKreta odkrywca skrzynki może przenieść do innej skrzynki, a następnie odnotować to w serwisie. W ten sposób można śledzić podróż danej rzeczy z miejsca na miejsce. Innym znaleziskiem może być coin - drewniana moneta robiona na specjalne zamówienie.

Lokalizacja skrzynek

Tak naprawdę w umieszczeniu skrzynki w danym miejscu, gracza ogranicza przede wszystkim jego kreatywność. Mogą to być zarówno tereny miejskie, jak i leśne. Oczywiście w przypadku działek prywatnych należy zapytać ich właściciela o zgodę. Gracze wykazują się dużą pomysłowością.

Miałem okazję zdobywać różne skrzynki, którą jak ambonę myśliwską zamkniętą na kłódkę. Innym ciekawym pomysłem był tunel z desek, wybudowany w leju po bombie, na końcu którego znajdowała się skrzynka. Do jeszcze innej skrzynki należy dojść w woderach przez bagna. Są też skrzynki zawieszone 15 metrów nad ziemią, do zdobycia których potrzebna jest długa wędka. W Szprotawie funkcjonuje geościeżka o tematyce bajkowej, gdzie niezbędna jest wiedza na temat 100 bajek. Możliwości są niewyczerpane

- mówi Ciach.

Gracze opencachingu

W Lubuskim jest około 2,5 tysiąca skrzynek, w całym kraju ok. 80 tysięcy czynnych skrzynek. Zapisanie się do grona graczy nie zobowiązuje ani do żadnych opłat, ani do regularnego szukania skrzynek. - Są tacy ludzie, którzy znajdują kilka tysięcy skrzynek rocznie, są również tacy, którym wystarcza pięć na rok - mówi Ciach. Grać może każdy, od dziecka, po starszą osobę, czego przykładem jest kilka rodzin gdzie w zabawie biorą udział trzy pokolenia. Wiek nie jest przeszkodą, podobnie jak upodobania - dla każdego coś się znajdzie. - Jednych interesują zabytki, innych nie, jedni wolą poszukiwania w lesie, inni w mieście. Wybór jest naprawdę szeroki - mówi mężczyzna.

W województwie lubuskim, w porównaniu z innymi regionami kraju, zainteresowanie grą nie jest duże. Przewodnik tłumaczy, że najwięcej chętnych jest jednak w miastach studenckich, jak Poznań i Szczecin.

Jak zacząć?

Zacząć grać można w każdej chwili. Przygodę należy rozpocząć od zarejestrowania się na portalu https://opencaching.pl/. Później wystarczy już zapoznać się z regulaminem, podstawowym słownictwem, pobrać odpowiednią aplikację na smartfona i podążać za wskazówkami. Do dyspozycji graczy są także przewodnicy w poszczególnych regionach, z którymi można skontaktować się mailowo - Na początek polecam przede wszystkim cierpliwość - mówi Ciach.

Anna Moyseowicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.