Szybko i nowocześnie

Czytaj dalej
Fot. Sandra Soczewa
Sandra Soczewa

Szybko i nowocześnie

Sandra Soczewa

- Szybki internet to podstawa nowoczesnej edukacji. Przyłączenie szkoły do światłowodu to supersprawa - mówi dyr. Grażyna Sobieraj

Gminy: Sulęcin, Słońsk i Torzym włączają się do szerokopasmowego internetu. Razem: 1500 domów z 20 miejscowości._Z chwilą podłączenia ich do światłowodu sytuacje, kiedy burza albo wiatr przerywają internetowe połączenia, odejdą w niepamięć.

W piątek w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie zebrali się szefowie trzech gmin, władze powiatu sulęciń - skiego i przedstawiciele firmy Orange. - Jesteśmy jednym z pierwszych samorządów w Polsce, który będzie miał praktycznie wszędzie światłowód. Z naszej mapy powoli będą znikać białe plamy, czyli miejsca, gdzie dziś nie dociera sieć - mówił wicestarosta Tomasz Prozorowicz.

A jak dotychczas mieszkańcy tzw. białych plam radzili sobie z dostępem do internetu?
- Są u nas firmy, jak to mówią „krzak”, które oferują internet. Ale jest wolny i działa tak, jak mu się podoba. Podłączenie pod jedną sieć domową kilku urządzeń jest praktycznie niemożliwe. No i zdarza się, że przy złej pogodzie nie mamy internetu - mówi Łukasz z gminy Torzym.

- Szybki internet powinien być normą. Możliwość korzystania ze stałego, szybkiego łącza jest bodźcem do rozwoju technologii, przemysłu, edukacji i rozwoju młodego pokolenia. To szansa na zlikwidowanie barier edukacyjnych - mówił Piotr Cebula z firmy Orange. Podobnego zdania jest Grażyna Sobie¬raj, dyrektor ZSLiZ w Sulęcinie. Prowadzona przez nią placówka też będzie przyłączona do światłowodu. - To kolejny krok w stronę nowoczesności. Będziemy mieć więcej komputerów, a uczniowie i nauczyciele będą mogli swobodnie poruszać się po sieci. Nic nas nie będzie nas ograniczać w zdobywaniu wiedzy - mówiła Sobieraj.

Co zrobić, żeby przyłączyć się do szybkiej sieci? Mieszkańcy gmin muszą u sołtysów złożyć deklarację. - Jeśli faktycznie będzie tak, że będziemy płacić tyle samo wszyscy, a nie więcej, to jest to bardzo dobra inicjatywa i z niej skorzystam. Szczególnie ze względu na dzieci - mówi pan Adrian ze Słońska.

Projekt realizowany jest z budżetu Orange (1,9 mln zł), a także z dofinansowania ( 2,7 mln zł); łączna wartość projektu to 4,6 mln zł. Mieszkańcy, chcąc przyłączyć się do sieci, będą płacić według ogólnopolskiego cennika operatora. Nie ponoszą kosztów położenia światłowodu nawet w najmniejszej części.

Ta część projektu ma się zakończyć w sierpniu 2018 r. Później najpewniej przyłączane do światłowodu będą Lubnie¬wice oraz Krzeszyce.

Sandra Soczewa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.