Szydło w Londynie: Obawiamy się Brexitu

Czytaj dalej
Fot. Matt Dunham
Sylwia Arlak

Szydło w Londynie: Obawiamy się Brexitu

Sylwia Arlak

Obawiam się, że jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej, inne kraje mogą pójść tą samą drogą - oceniła polska premier Beata Szydło.

Szefowa polskiego rządu Beata Szydło podczas czwartkowej wizyty w Londynie gościła na konferencji darczyńców. Polska premier przekazała 3 mln euro na pomoc Syryjczykom. Przed imprezą darczyńców „Wspierając Syrię i region” z udziałem światowych liderów premier Wielkiej Brytanii David Cameron zadeklarował, że do 2020 r. jego kraj przekaże na pomoc dla ofiar konfliktu dodatkowe 1,2 mld funtów. Niemiecka kanclerz Angela Merkel - 2,3 mld euro do 2018 r.

Źródło: TVN24/x-news

Jak podaje „The Guardian”, Cameron do pójścia śladem Wielkiej Brytanii wezwał społeczność międzynarodową.

- Mój kraj przeznaczył do tej pory ponad 1 mld funtów na pomoc dla regionu. W tym roku wszyscy musimy zrobić znacznie więcej - zaznaczył Cameron.

Według Camerona poza wsparciem finansowym niezbędna jest również edukacja Syryjczyków i tworzenie dla nich w krajach sąsiadujących nowych miejsc pracy.

Beata Szydło zabrała głos w sprawie ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Polska premier podkreśla, że negocjacje w tej sprawie dopiero się rozpoczynają, uważa, że uda się osiągnąć kompromis.

- Wiele kwestii przyjmujemy, ale pewne, np. te związane z zasiłkami dla imigrantów, wymagają jeszcze omówienia - mówiła premier. Dodała, że Warszawie zależy, aby Londyn pozostał we Wspólnocie. Jej zdaniem to ważne dla bezpieczeństwa Polski, Europy i funkcjonowania całej Unii. Premier wyraziła też obawę, że w przypadku Brexitu inne kraje Wspólnoty postanowią wziąć przykład z Londynu.

O projekcie porozumienia pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską premier Szydło rozmawiać też będzie z premierem Davidem Cameronem podczas jego piątkowej wizyty w Warszawie. Politycy na pewno omówią brytyjski pomysł, który zakłada skorzystanie ze świadczeń socjalnych przez imigrantów dopiero po czterech latach pobytu na Wyspach. Cameron spotka się także z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Sylwia Arlak

Sylwia Arlak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.