Szydło w PE. Opozycja: Jesteśmy zadowoleni

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński / Polska Press
Leszek Rudziński

Szydło w PE. Opozycja: Jesteśmy zadowoleni

Leszek Rudziński

Premier Beata Szydło spotkała się we wtorek, 12 stycznia z szefami klubów parlamentarnych. Zadeklarowała, że będzie reprezentować interesy Polski na forum PE.

Rządowi i opozycji udało się wypracować wspólne stanowisko odnośnie do międzynarodowej polityki zagranicznej w kontekście negatywnej oceny działań polskiego rządu ze strony zagranicznych polityków i mediów.

– Jest dla mnie oczywistością, że będę reprezentowała stanowisko Polski na forum europejskim. Będę bronić dobrego imienia Polski, bo trzeba odkłamać nieprawdziwe informacje, jakie pojawiły się w polskich i zagranicznych mediach – mówiła premier.
Podkreśliła, że wszyscy obecni na spotkaniu zgodzili, że sprawy zagraniczne i sprawy Polski powinny być równie ważne dla wszystkich, niezalezienie od strony politycznej.

Zaznaczyła, że opozycja ma prawo do krytyki, ale musi być ona merytoryczna. – Zgodziliśmy się, że sprawy polskie musimy rozwiązywać w Polsce. Źle się stało, że robi się to na arenie międzynarodowej – mówiła Beata Szydło, dodając, że na kolejne tego typu spotkanie jest już umówiona z szefami partii opozycyjnych.

O reprezentowanie polskich interesów na najbliższej sesji Parlamentu Europejskiego apelował do premier, jeszcze przed spotkaniem, szef klubu parlamentarnego PO Sławomir Neumann. – Oczekujemy, że to właśnie premier Beata Szydło powinna wziąć odpowiedzialność pełną za to, co dzisiaj dzieje się w Polsce, i za sytuacje, które powodują, że w Europie rozmawia się z troską o Polsce – mówił szef klubu PO. Takie oczekiwania wyraził także lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Były szef MSZ Grzegorz Schetyna podkreślił, że faktycznie mamy do czynienia z „pogorszeniem sytuacji Polski w Europie”. – Rozmawialiśmy w ostatnich tygodniach i podkreślaliśmy, że polityka, którą przyjął rząd PiS, będzie nas sporo kosztować w Europie, na świecie i tak się dzisiaj dzieje – mówił Schetyna.
Wtorkowe spotkanie było m.in. reakcją na pojawiające się ostatnio krytyczne wypowiedzi niemieckich polityków na łamach prasy pod adresem Polski.

Autor: Leszek Rudziński

Leszek Rudziński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.