Szykuje się kwartał na kulturę

Czytaj dalej
Fot. Materiały Urzędu Miasta w Gorzowie
Jarosław Miłkowski

Szykuje się kwartał na kulturę

Jarosław Miłkowski

Jeszcze w maju będzie wiadomo, czy miasto dostanie 8,5 mln zł wsparcia na Kwartał Kultury. Wiemy już, jak mają wyglądać połączone szkoły. Jeśli będą pieniądze, powstaną jeszcze do 2018 r.

- Jeśli otrzymamy dofinansowanie, będziemy mogli przystąpić do prac jeszcze jesienią tego roku – mówi wiceprezydent Artur Radziński. Miasto złożyło właśnie wniosek o dofinansowanie na stworzenie Kwartału Kultury. Urzędnicy chcą, by powstało ono między ulicami: Warszawską, Szkolną, Teatralną oraz – ona jest już trochę dalej – Ogrodową. Inwestycja ma kosztować prawie 12 mln zł, a dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma wynosić 8,5 mln zł.

Kwartał Kultury miałby powstać z czterech istniejących już budynków. Z obiektu po gimnazjum przy ul. Szkolnej, z Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Teatralnej, z budynku w którym dziś mieści się III Liceum Ogólnokształcące oraz ze znajdującej się w ich pobliżu sali gimnastycznej. Na Kwartał Kultury będą składać się szkoły muzyczne I i II stopnia oraz Liceum Plastyczne. Jego nazwa nie jest przypadkowa. Parę metrów od tych wszystkich obiektów siedzibę ma przecież Teatr im. Osterwy. A niedaleko jest jeszcze muzeum i filharmonia.

- W budynkach trzeba będzie zrobić sporo wyburzeń. Chcemy uzyskać większe pomieszczenia na wystawy, koncerty. Te budynki znacznie zmienią swój charakter – mówi o planach budowlanych Radziński.

Urzędnicy planują już też cykliczne imprezy w tym miejscu. w okolicach 8 marca dla nauczycielek z okolicznych szkół czy mieszkanek pobliskich kamienic miałby odbywać się koncert z okazji Dnia Kobiet. W maju odbywałby się plenerowy koncert wiosenny, a w okolicach 1 czerwca dziecięcy koncert podwórkowy. Dodajmy, że w szkole muzycznej nauczano by także takich samych przedmiotów jak w innych podstawówkach. Uczniowie nie musieliby więc ganiać ze szkoły „normalnej” do muzycznej. Z kolei w liceum plastycznym co roku miałyby się odbywać szkolne przeglądy prac uczniów, plenery malarskie.

Dzięki dobudowanemu łącznikowi między obiektami szkoły mają zostać połączone w całość. Przy okazji powstałaby: Sala Kameralna oraz Galeria Prac Plastycznych.

Stworzenie Kwartału Kultury oznaczałoby, że trzeba byłoby poszukać nowej lokalizacji dla III Liceum Ogólnokształcącego. Kilka miesięcy temu pojawiły się głosy, że miałoby ono zostać przeniesione do budynku Ekonomika przy ul. 30 Stycznia. Ta koncepcja nie wejdzie jednak w życie.

- Cały czas stoimy na stanowisku, że nasze liceum powinno być odrębną szkołą. A gdzie miałaby się ona znajdować, to już jest sprawą drugorzędną – mówi dyrektor ogólniaka Janusz Hwozdyk. Gdzie więc miałoby się przenieść III LO? – Na to pytanie jeszcze nie odpowiem – powiedział nam wczoraj Eugeniusz Kurzawski, dyrektor miejskiego wydziału edukacji.

- Wolelibyśmy, aby została zrealizowana koncepcja budowy szkół przy filharmonii, tak jak to pierwotnie było planowane. Czekamy na rozwój sytuacji – mówi Katarzyna Sikorska-Kozłowska, dyrektor szkoły muzycznej przy ul. Chrobrego.

Miasto o budowie Centrum Edukacji Artystycznej obok filharmonii nie myśli. – Kwartał Kultury ma je zastąpić – mówi bez ogróek Radziński.

Czy miasto otrzyma dofinansowanie, powinno okazać się jeszcze w maju.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.