Szykuje się wielki remont! Dworzec kolejowy przestanie straszyć!

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Szykuje się wielki remont! Dworzec kolejowy przestanie straszyć!

Alicja Kucharska

- Takich obiektów, które będziemy modernizować w najbliższych latach jest 164 w skali kraju - zapowiada Paweł Wróblewski, z biura inwestycji PKP S.A. Nie dla wszystkich jednak plany rewitalizacji dworca są powodem do radości. Kilka rodzin musi opuścić mieszkania, które znajdują się w budynku. Obawiają się tego, co ich czeka.

Przypomnijmy, że dworzec kolejowy w Świebodzinie jest jednym z dworców, które wytypowano do rewitalizacji. Przebudowa zaplanowana jest na lata 2019-2020. W lipcu ogłoszono przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej. Jednak przed przystąpieniem do prac projektowych, odbywają się spotkania, podczas których mieszkańcy mogą przedstawić swoje oczekiwania i uwagi względem przyszłej inwestycji.

Takie spotkanie odbyło się w czwartek. - Warsztaty dotyczą możliwości wykorzystywania dworca po jego przewidywanej modernizacji - informuje P. Wróblewski.

Podczas warsztatów kreatywnych uczestnicy mieli możliwość by w ankiecie preferencyjnej, ale i podczas pracy w grupach, określić ramy funkcjonalno - użytkowe inwestycji.

Jak podkreślił P. Wróblewski, kolejom zależy, by społeczność lokalna włączyła się w tego typu spotkania, które odbywają się jeszcze przed etapem właściwego projektu. Oprócz warsztatów są jeszcze inne możliwości wskazania kierunków modernizacji dworca PKP. - Jest adres mailowy [email protected] , na który zawsze można - do czasu rozpoczęcia projektowania faktycznego - zgłaszać swoje pomysły i uwagi. Będzie też propozycja uczestnictwa w zamkniętej grupie FB, gdzie będzie można uczestniczyć w opiniowaniu projektów już nawet w trakcie ich realizacji - podkreśla.

Warsztaty kreatywne dotyczące przebudowy dworca PKP w Świebodzinie
Alicja Kucharska Warsztaty kreatywne dotyczące przebudowy dworca PKP w Świebodzinie

- Chcemy poznać państwa oczekiwania, natomiast działamy na bazie wypracowanych już standardów w kolejach europejskich - zaznaczył Wróblewski. Do standardów tych należy chociażby tzw. koszyk usług minimum, w skład którego wchodzą m. in. możliwość zakupu biletu, toalety, poczekalnia, podjazdy, parkingi, ogrzewanie, oświetlenie, monitoring - wszystko, co podniesie komfort oczekujących na podróż.

Mieszkańcy, po pracy w grupach, zaproponowali wiele rozwiązań, których chcieliby w samym budynku, ale i na zewnątrz.

Urszula Miara w imieniu swojej grupy wymieniła m. in. zlokalizowanie w obiekcie kas, toalet, prysznica, punktu informacji, poczekalni. Wspomniała też o odpowiednim oznakowaniu peronów, nie zapominając o potrzebach i bezpieczeństwie osób niepełnosprawnych. Przy peronach powinna pojawić się winda ułatwiająca przemieszczanie się. - Jeśli chodzi o ofertę komercyjną mogłyby by się ta znaleźć punkt gastronomiczny, salonik prasowy - wymieniła.

Jolanta Starzewska wymieniła stworzenie w dworcu galerii, kawiarni. Powierzchnia po mieszkaniach mogłaby służyć jako biura i salki szkoleniowe dla stowarzyszeń.

Wśród propozycji mieszkańców znalazły się też: przechowalnia bagaży, samoobsługowa wypożyczalnia rowerów, wi-fi, kącik wypoczynku, jadalnia. Padła propozycja, by na piętrze stworzyć motel.

Mówiono też o schodach ruchomych przy peronach, punktach ładowania telefonu czy strefach zieleni. Co stanie się z tymi propozycjami? - Opracujemy z takich warsztatów raport i analizę badania ankietowego i wszystko to zostanie przekazane projektantom - zapewnia P. Wróblewski.

Warsztaty kreatywne dotyczące przebudowy dworca PKP w Świebodzinie
Alicja Kucharska Warsztaty kreatywne dotyczące przebudowy dworca PKP w Świebodzinie

Nie dla wszystkich jednak plany rewitalizacji dworca są powodem do radości. Kilka rodzin musi opuścić mieszkania, które znajdują się w budynku.

P. Wróblewski wyjaśnia, że otrzymają propozycje zamiany lokali. Zapewnił, że warunki relokacji są bardzo dobre, „określone raz, ustawą o prawach lokatorów, a dwa są specjalne możliwości wykupu mieszkań służbowych kolejowych”. - Na dworcu takich możliwości nie było, natomiast te preferencyjne zasady wykupu obowiązują w innych lokalach, które są własnością PKP - dodał,

Mieszkańcy budynku podkreślali jednak, że bardzo obawiają się propozycji PKP. Są przekonani, że inne lokale będą wiązały się z koniecznością wyprowadzki poza miasto. - Zapewniali nas, że będą próbowali się z nami dogadać, ale nie jesteśmy co do tego przekonani - mówili nam mieszkańcy. Do sprawy wrócimy.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.