Ta podwyżka jest OK

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smolinski / Polska Press
Leszek Kalinowski

Ta podwyżka jest OK

Leszek Kalinowski

Zielona Góra przeznaczy 7 mln zł na podwyżki dla miejskich pracowników. Te efekt trwających od pół roku negocjacji ze związkami zawodowymi.

- Kiedy mówiliśmy o podwyżkach, zawsze słyszeliśmy, że jest już za późno, bo budżet został uchwalony - mówi Mirosław Trubacz z NSZZ „Solidarność” w Zielonogórskich Wodociągach i Kanalizacji.

- Albo że „komu prezydent ma zabrać”? Teraz rozpoczęliśmy rozmowy już latem. Zaproponowaliśmy 450 zł na etat, co byłoby rekompensatą za lata bez podwyżek. Miasto musiałoby wydać 16 mln zł, bo pracowników jest 3,2 tys. Związki proponowały więc rozłożenie podwyżki na dwa lata.

Prezydent Janusz Kubicki w lutym tego roku oznajmił, że może przeznaczyć na nie 7 mln zł. Najwięcej - 400 zł - mieliby dostać ci, którzy zarabiają najmniej, czyli 1.850 zł. Ci, których pensja nie przekracza 2 tys. zł, mają otrzymać 300 zł, a zarabiający do 2,5 tys. zł - 200 zł. O 100 zł wzrosnąć ma wynagrodzenie tych osób, które dostają do 3 tys. zł. Najmniej, 50 zł, trafi do portfeli tych, którzy mieszczą się w widełkach 3-3,5 tys. zł.

- Przyjęliśmy tę propozycję, choć nie jest to kwota, która satysfakcjonuje na stałe - mówi Ewa Kostrzewska z zielonogórskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Wystosowaliśmy też pismo, by zapobiec spłaszczaniu pensji tych pracowników obsługi i administracji szkół, którzy mają nieco więcej niż ci z najniższej półki (ci otrzymywali już pieniądze w poprzednich latach). Musimy na ten temat rozmawiać.

- Podwyżka to efekt pracy i determinacji związków - mówi radny Jacek Budziński.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.