Ta wieś się zmienia

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Marek Białowąs

Ta wieś się zmienia

Marek Białowąs

Niedawno oddano do użytku cztery drogi gminne, które ułatwiają dojazd do domów. Nie wszyscy jednak chwalą te inwestycje

- Moim zdaniem, u nas popełniono dwa absurdy drogowe - mówi pan Tadeusz, nasz Czytelnik z Głuchowa. - Pierwsza droga z kostki brukowej, która została do użytku 28 czerwca br. prowadzi do lasu, a miała łączyć dwie drogi powiatowe. Jest też druga ulica źle oznakowana. Dopiero w jej połowie pojawia się znak zakazu wjazdu, a on powinien być na początku tej drogi. Kierowcy mogą być zdezorientowani, że nagle pojawiają się na ulicy zamkniętej, a już ciężarówka nie ma tam miejsca, by zawrócić.

Pojechaliśmy do Głuchowa, żeby na własne oczy zobaczyć nowe ulice. Rzeczywiście jedna z dróg jest ulicą biegnącą do końca zabudowań. Mieszkańcy zyskali dogodny dojazd do swoich posesji.
- To prawda, poprzednio była tam droga gruntowa pełna dziur i błota - przyznaje nasz Czytelnik.

Pod koniec czerwca br. wójt Trzebiechowa Izabella Staszak otworzyła aż cztery drogi o łącznej długości blisko 2,1 km, co dla tak małej gminy jest sporym osiągnięciem. Wyremontowane drogi znajdują się we wsiach: Ostrzyce (odcinek o długości 557 m), Głuchowo (dwa odcinki dróg o długości 338 i 403 m), Borek (droga o długości 770 m).
- Drogi te zostały wyremontowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskiej za blisko 1,3 mln zł - mówi I. Staszak. - Natomiast wartość kosztorysowa prac była określona na blisko 2,2 mln zł.

A jak wójt tłumaczy uwagi mieszkańca Głuchowa?
- Przed napisaniem wniosków o dofinansowanie budowy dróg zrobiliśmy ich inwentaryzację. Wybieramy do naprawy te w najgorszym stanie - tłumaczy I. Staszak. - O planach gminy dyskutowaliśmy na sesjach rady, a później na zebraniach wiejskich. Woleliśmy zbudować dojazd do domów mieszkańców, a nie trasę, gdzie by nikt z niej nie korzystał. Znaki drogowe też ustawiliśmy na wniosek ludzi, aby wygodniej im było dostać się do swojej nieruchomości i z niej wyjechać. Na nowych odcinkach mają jeszcze stanąć znaki zabraniające wjazdu pojazdom powyżej 10 ton. Na dodatek planujemy zlecić fachowcom przegląd wszystkich znaków drogowych w gminie, może oni zaproponują też jakieś zmiany.

Pracy dla fachowców w gminie nie zabraknie, bo samorząd z programu PROW planuje w najbliższym czasie wybudować jeszcze sześć dróg. W Trzebiechowie będą to: ul. Sportowa, Sosnowa, Kwiatowa, Wiśniowa, Lisia i Ptasia o łącznej długości ponad 1,7 km i wartości kosztorysowej blisko 2 mln.
- Realizacja tych inwestycji rozpocznie się, gdy wykonamy kanalizację tych ulic. - mówi I. Staszak. - Łącznie złożyliśmy wnioski na blisko 4,2 mln zł, w tym wnioskowana kwota na dofinansowanie to ponad 2,6 mln zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Pod koniec ub. miesiąca wójt podpisała też umowę na dofinansowanie przebudowy drogi dojazdowej do pól w Radowicach o długości blisko 700 m.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.