Tajemnica sukcesu? Wytrwała i ciężka praca!

Czytaj dalej
Fot. Edward Gurban
Edward Gurban

Tajemnica sukcesu? Wytrwała i ciężka praca!

Edward Gurban

Ryszard Biesiada trenuje biegaczy Astry Nowa Sól już od 35 lat. Nam opowiada o swoich najzdolniejszych podopiecznych i ich wynikach

Najbardziej znanym biegaczem spośród Twoich podopiecznych był Radosław Popławski, młodzieżowy mistrz Europy, wicemistrz Europy juniorów, 12. na igrzyskach olimpijskich w Atenach. Inni to Tomasz Babiszkiewicz, Grzegorz Walaszek, Grzegorz Wojtczak, a ostatnio powodem do dumy jest Kamila Pogoda. Jak to się dzieje, że osiągasz takie sukcesy trenerskie?
Tajemnica jest prosta: wytrwała i ciężka praca przez cały rok. Do sukcesów dochodzi się tylko ciężką, systematyczną pracą i taką właśnie wykonują moi zawodnicy. Przykładem tego obecnie jest wymieniona już Kamila Pogoda.

Ilu zawodników obecnie trenujesz?
Liczba stale się zmienia. Nie wszyscy są w stanie wytrzymać system treningowy narzucany przeze mnie i pomagającego mi Zenona Sznajdera. Trudna do ogarnięcia byłaby praca w terenie z 16 zawodnikami naraz. Są to zawodnicy zróżnicowani pod względem wytrzymałości i umiejętności, jedni z kilkuletnim stażem i drudzy początkujący, którymi zajmujemy się od czwartej klasy szkoły podstawowej.

Jak układa Ci się współpraca z innymi szkołami?
Nabór do sekcji biegowej Astry następuje głównie przez udział w Czwartkach Lekkoatletycznych i dokonujemy go spośród utalentowanej młodzieży. Treningi odbywają się w Szkole Podstawowej nr 2. Współpraca z nauczycielami innych szkół układa mi się bardzo dobrze, przykładem jest szkoła w Niedoradzu.

Kto poza Kamilą wyróżnia się w grupie?
Mamy grupę utalentowanych zawodników, wśród nich medalistów ubiegłorocznych mistrzostw Polski juniorów i młodzików, takich jak Patryk Ciecierski czy Tymoteusz Marciniak. Obaj zostali mistrzami Polski! Mamy też utalentowane młodziczki, siostrę Kamili Paulinę i rok młodsze od niej: Kornelię Chróściel czy Ilonę Radecką.

Nie narzekacie na opiekę klubu, prawda?
Mamy bardzo dobrą współpracę z klubem, zarządem i prezesem Zdzisławem Rolą, którzy stwarzają nam jak najlepsze warunki. W czasie wakacji mieliśmy zgrupowania: 23 dni w Szklarskiej Porębie przebywała Kamila Pogoda i kolejne 13 dni Ilona Radecka. Przez dziesięć dni byliśmy liczną grupą w Wisełce nad morzem, gdzie przygotowywaliśmy się do dalszej części sezonu.

Jak wyglądała ostatnia część sezonu?
Mieliśmy dobre wyniki w Mityngu Lekkoatletycznym Pożegnania Wakacji w Lesznie, gdzie Kamila Pogoda zajęła 4. miejsce wśród kobiet, a Patryk Ciecierski wygrał bieg mężczyzn! Pozostali biegacze Astry poprawili swoje rekordy życiowe na 1000 m. Jeszcze lepiej wypadła Kamila w Zielonej Górze, gdzie na 1000 m wygrała i zeszła po raz pierwszy poniżej trzech minut (jej dokładny czas to 2 minuty i 58 sekund – dop. red ). Czekają nas jeszcze Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzieży we Wrocławiu.

Dziękuję.

Rozmawiał: Edward Gurban

Edward Gurban

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.