Tajemnice fatimskie wciąż żywe

Czytaj dalej
Fot. red.
Eliza Gniewek-Juszczak

Tajemnice fatimskie wciąż żywe

Eliza Gniewek-Juszczak

Dzisiaj i w sobotę przypadają kulminacyjne obchody 100. rocznicy objawień fatimskich. Rozmawiamy o tym z ks. Kostrzewskim

Dlaczegotajemnicefatimskiebudzą ogromnezainteresowanie?
Ludzi przyciąga świadomość, że nie jesteśmy sami. Potrzebu- jemy czegoś widzialnego, tej Łaski Bożej, czegoś konkretne- go w naszym życiu. Tutaj ma- my konkretną pomoc i konkret- ne lekarstwo. Objawienia nie zmieniają nauczania Kościoła.

Jak Kościół odnosi się do objawień?
Pomyślnie zakończyła się die- cezjalna faza procesu beatyfika- cyjnego św. Łucji, która zmarła w 2005 r. Problem był z cudem dokonanym za jej przyczyną. Ten cud się wydarzył i Łucja będzie niedługo beatyfikowa- na. Teraz papież Franciszek
w Fatimie będzie kanonizował Hiacyntę i Franciszka.

Rocznica objawień jest czczona także w lubuskich miastach.
W Gorzowie dzień fatimski odbywa się co roku. Tym razem będzie zawierzenie Gorzowa Matce Bożej Fatimskiej. Wcześniej zawierzone zostały Słubice. Ciekawą rzecz mówili mi mieszkańcy tej miejscowości. Kiedy była powódź w 1997 r. i woda podchodziła pod sam most, ktoś przykleił do filaru obrazek Matki Bożej Fatimskiej. Woda się podnosiła i podnosiła, i zatrzymała się przy tym obrazku. Parafianie odczytali, że to Matka Boża pomogła. Delegacja z parafii pojechała do Fatimy. Tam ci ludzie kupili kilkumetrową figurę Matki Bożej i zawierzyli miasto Jej opiece. Figura jest do dziś w kościele św. Ducha w Słubicach. W parafii św. Michała w Nowej Soli mamy kościół filialny w Nowym Żabnie. Parafianie wybrali wezwanie Matki Bożej Fatimskiej. Od maja do października rusza autobus spod naszego kościoła i mamy tam apel jasnogórski,różaniec, mszę świętą i procesję z figurą.

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.