Tajemnice Kożuchowa. Zapomniana studnia może mieć nawet 40 metrów głębokości

Czytaj dalej
Fot. Józef Piasecki
Józef Piasecki

Tajemnice Kożuchowa. Zapomniana studnia może mieć nawet 40 metrów głębokości

Józef Piasecki

Podczas czwartkowych spotkań w ramach projektu „Zagospodarowanie przestrzenne bliżej obywatela”, realizowanych przez Stowarzyszenie „Harmonia”, grupa robocza dyskutuje jak ma wyglądać Park Poniatowskiego. Teraz duże zainteresowanie zebranych wzbudziła informacja o zasypanej studni.

Cembrowina jest minimalnie wyciągnięta ponad poziom gruntu. Góra jest ceglana, ale niższe kręgi są najprawdopodobniej zbudowane z kamienia polnego. Mogłoby to oznaczać, że powstała wcześniej niż w XIX wieku. - To kółeczko na mapie może oznaczać właśnie tę studnię – pokazywał zainteresowanym Zdzisław Szukiełowicz.

- Zagruzowana studnia w parku wyraźnie zainteresowała członków grupy roboczej. Wcześniej duże wrażenie zrobiły informacje o odkrytych fundamentach pałacu Kalckreutha – zauważył Sylwester Kita ze Stowarzyszenia „Harmonia”.

- Są pomysły, aby wykonać w parku fontannę, co ożywiłoby tę zadrzewioną przestrzeń. Można by wykorzystać właśnie tę studnię i znajdującą się w niej wodę. Taką nową fontannę można by usytuować na przykład w miejscu dawnej kamiennej fontanny – usłyszeliśmy od burmistrza Kożuchowa Pawła Jagaska.

Korzystając ze wskazówek na mapie postanowiliśmy sprawdzić położenie zasypanej studni. Udało nam się ją odnaleźć. Jednocześnie wyjaśniło się, dlaczego pytano o jej położenie. Jest kilkanaście metrów od ścieżki.

Kiedy kilka lat temu odkryto średniowieczną studnię przy ul. Legnickiej w Kożuchowie, była ona przez pewien czas jednym z wiodących tematów podczas trwających prac związanych z rewitalizacją starówki miasta. Miała 16 metrów głębokości i kryształowo czystą zimną wodę, używaną przez robotników przygotowujących zaprawę.

Wówczas niektórzy ze starszych mieszkańców wspominali, że przy Parku Poniatowskiego znajduje się o wiele głębsza studnia. Mówiono, że może mieć nawet 40 metrów głębokości.

Czy chodzi o studnię o której pisaliśmy wcześniej? Być może uda się to wyjaśnić w przyszłym roku.

Józef Piasecki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.