Tajemnicze odkrycie w Nowej Soli. Czy to kapsuła czasu sprzed... 145 lat?

Czytaj dalej
Fot. Fot. Arch. UM
Jakub Nowak

Tajemnicze odkrycie w Nowej Soli. Czy to kapsuła czasu sprzed... 145 lat?

Jakub Nowak

Jaką tajemnicę kryje w sobie skrzynka, którą odnaleziono w środę, 13 kwietnia. Podczas prac remontowych w jednej z zabytkowych kamienic?

Takiego odkrycia jeszcze w mieście nie było. W środę, podczas prac remontowych, prowadzonych w kamienicy przy ul. Wrocławskiej 9, odkryto tajemniczą skrzynkę oraz tablicę, na której widniała data... 1871. - Rano, podczas zbijania tynku pod ocieplanie budynku, pracownicy odkryli tablicę z wygrawerowaną datą z XIX wieku. Po chwili w murach dotarli także do kasetki - opowiada nam Mariusz Smolarczyk, szef Zakładu Usług Mieszkaniowych w Nowej Soli.

Przypomnijmy: prace przy ul. Wrocławskiej prowadzone są w ramach programu prowadzonego przez miasto, które dokłada wspólnotom pieniądze na renowację zabytkowych kamienic. Przez ostatnie lata wiele z nich odzyskało dawny blask. Takiego odkrycia, nie było jednak jeszcze nigdy... - Wiele wskazuje na to, że kasetka jest kapsułą czasu - mówiła nam wczoraj, jeszcze „na gorąco”, tuż po odkryciu, Ewa Batko, rzecznik urzędu miasta. - Tablica z datą została natychmiast oddana do renowacji.

Skrzynka została z kolei zabezpieczona, od razu trafiła do sejfu w moim gabinecie - śmiał się z kolei M. Smolarczyk. Odkrycie, do którego doszło przy ul. Wrocławskiej oczywiście zelektryzowało urzędników, którzy nie przypominają sobie podobnej sytuacji od lat. Uroczyste otwarcie skrzynki zaplanowano dziś. Odbędzie się ono w muzeum miejskim. Już teraz jednak można przypuszczać, że w środku znajdują się pewne papiery... - Skrzynka wykonana została z blachy miedziowej. Jest bardzo estetyczna i pomimo upływu czasu zachowała się w dobrym stanie - opowiadał nam M. Smolarczyk. - Jak się nią porusza skrzynką można usłyszeć charakterystyczny dźwięk papierów - zaznaczał...

Skrzynka może mieć nawet 145 lat! Jej tajemnicę poznamy dziś.
Fot. Arch. UM Skrzynka może mieć nawet 145 lat! Jej tajemnicę poznamy dziś.
Jakub Nowak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.