Tak właśnie brzmi Przedsionek Raju

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
redakcja Gazety Lubuskiej

Tak właśnie brzmi Przedsionek Raju

redakcja Gazety Lubuskiej

Międzyrzecz/Paradyż. Przez 20 dni - od dziś - odbędzie się 30 koncertów muzyki dawnej. A to dopiero przedsionek tego, co będzie działo się już w sierpniu.

XIV edycja międzynarodowego festiwalu „Muzyka w Raju” rozpocznie się 12 sierpnia. Zanim jednak będzie można się przekonać, jak brzmi ta muzyka, organizatorzy festiwalu zapraszają na „Przedsionek Raju”, który rozpoczyna się dziś, 19 lipca, i potrwa do 7 sierpnia. - Przedsionek Raju liczył będzie około 30 koncertów, które dotrą do mniejszych i większych miejscowości regionu. Jest to największy w Polsce projekt prezentujący muzykę dawną poza dużymi ośrodkami miejskimi - wyjaśnia Cezary Zych, szef fundacji Canor, która stoi za organizacją tego festiwalu.

- Muzyka, jaka będzie prezentowana na samym festiwalu, ale też w Przedsionku, jest warta uwagi. I jako muzyk mogę śmiało powiedzieć, że poziom artystyczny jest wysoki, a słuchacze będą pod dużym wrażeniem tego, co usłyszą - mówi skrzypaczka Marta Gwóźdź.

Zacznijmy od Przedsionka

Pierwszy koncert poprzedzający cykl „Muzyka w Raju” odbędzie się w Poznaniu. Jednak już w ten w czwartek o 19.30 będzie okazja do posłuchania muzyki dawnej w Kościele pw. św. Jan Chrzciciela w Międzyrzeczu, gdzie usłyszymy skrzypka Davida Monti. Koncert odbędzie się pod hasłem „Mówią skrzypce”. W międzyrzeckim kościele skrzypek zagra solo utwory pochodzące z XVII i XVIII wieku. Ten sam koncert odbędzie się również w Żarach i Bieczu.

W niedzielę o 17.00 w Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej będzie można posłuchać muzyki z XII i XIII wieku. „Chwalebną acz krótką historię zapomnianego instrumentu” zagra Roger Helou. Koncert w kolejnych dniach odbędzie się też w Głogowie, Świebodzinie, Zbąszyniu i Poznaniu.

Na południu województwa w ramach Przedsionka odbędą się też dwa inne koncerty: „Renesansowa i wczesnobarokowa muzyka wokalno-instrumentalna” oraz „Obrazki z wystawy. Francuska muzyka klawesynowa”.

A tak będzie w raju...

Dokładnie 12 sierpnia ruszy festiwal. Miejsce: pocysterskie opactwo w Paradyżu. W tym miejscu przez dziewięć dni odbędzie się 26 koncertów.

Program na piątek 12 sierpnia: „Barokowa orkiestra na chwilę przed emancypacją” w wykonaniu Orkiestry Kore; „Muzyczny dar”- Nevermind; „Gwiezdny szmer. Przyczynek pierwszy do historii pieśni europejskiej” - Viva Bianca Luna Biffi (śpiew, fidel) i Marc Mauillon (śpiew).

Kolejne dni pełne będą dawnej muzyki m.in. włoskiej, angielskiej, japońskiej i oczywiście polskiej. Przez czas festiwalu w Paradyżu wystąpią muzycy z całego świata i zabrzmią melodie nawet z XII wieku oraz z różnych zakątków świata. W trakcie festiwalu publiczność będzie miała bezpośredni kontakt z muzykami nie tylko podczas koncertów. Otwarte będą również muzyczne próby.

redakcja Gazety Lubuskiej

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.