Tak właśnie brzmi Przedsionek Raju

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
redakcja Gazety Lubuskiej

Tak właśnie brzmi Przedsionek Raju

redakcja Gazety Lubuskiej

Międzyrzecz/Paradyż. Przez 20 dni - od dziś - odbędzie się 30 koncertów muzyki dawnej. A to dopiero przedsionek tego, co będzie działo się już w sierpniu.

XIV edycja międzynarodowego festiwalu „Muzyka w Raju” rozpocznie się 12 sierpnia. Zanim jednak będzie można się przekonać, jak brzmi ta muzyka, organizatorzy festiwalu zapraszają na „Przedsionek Raju”, który rozpoczyna się dziś, 19 lipca, i potrwa do 7 sierpnia. - Przedsionek Raju liczył będzie około 30 koncertów, które dotrą do mniejszych i większych miejscowości regionu. Jest to największy w Polsce projekt prezentujący muzykę dawną poza dużymi ośrodkami miejskimi - wyjaśnia Cezary Zych, szef fundacji Canor, która stoi za organizacją tego festiwalu.

- Muzyka, jaka będzie prezentowana na samym festiwalu, ale też w Przedsionku, jest warta uwagi. I jako muzyk mogę śmiało powiedzieć, że poziom artystyczny jest wysoki, a słuchacze będą pod dużym wrażeniem tego, co usłyszą - mówi skrzypaczka Marta Gwóźdź.

Zacznijmy od Przedsionka

Pierwszy koncert poprzedzający cykl „Muzyka w Raju” odbędzie się w Poznaniu. Jednak już w ten w czwartek o 19.30 będzie okazja do posłuchania muzyki dawnej w Kościele pw. św. Jan Chrzciciela w Międzyrzeczu, gdzie usłyszymy skrzypka Davida Monti. Koncert odbędzie się pod hasłem „Mówią skrzypce”. W międzyrzeckim kościele skrzypek zagra solo utwory pochodzące z XVII i XVIII wieku. Ten sam koncert odbędzie się również w Żarach i Bieczu.

W niedzielę o 17.00 w Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej będzie można posłuchać muzyki z XII i XIII wieku. „Chwalebną acz krótką historię zapomnianego instrumentu” zagra Roger Helou. Koncert w kolejnych dniach odbędzie się też w Głogowie, Świebodzinie, Zbąszyniu i Poznaniu.

Na południu województwa w ramach Przedsionka odbędą się też dwa inne koncerty: „Renesansowa i wczesnobarokowa muzyka wokalno-instrumentalna” oraz „Obrazki z wystawy. Francuska muzyka klawesynowa”.

A tak będzie w raju...

Dokładnie 12 sierpnia ruszy festiwal. Miejsce: pocysterskie opactwo w Paradyżu. W tym miejscu przez dziewięć dni odbędzie się 26 koncertów.

Program na piątek 12 sierpnia: „Barokowa orkiestra na chwilę przed emancypacją” w wykonaniu Orkiestry Kore; „Muzyczny dar”- Nevermind; „Gwiezdny szmer. Przyczynek pierwszy do historii pieśni europejskiej” - Viva Bianca Luna Biffi (śpiew, fidel) i Marc Mauillon (śpiew).

Kolejne dni pełne będą dawnej muzyki m.in. włoskiej, angielskiej, japońskiej i oczywiście polskiej. Przez czas festiwalu w Paradyżu wystąpią muzycy z całego świata i zabrzmią melodie nawet z XII wieku oraz z różnych zakątków świata. W trakcie festiwalu publiczność będzie miała bezpośredni kontakt z muzykami nie tylko podczas koncertów. Otwarte będą również muzyczne próby.

redakcja Gazety Lubuskiej

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.