Czesław Wachnik

Taka droga, że nie da się nią przejechać

- Ulicy Polnej nie remontowano od lat - mówi Krystyna Ceglarek. Fot. Czesław Wachnik - Ulicy Polnej nie remontowano od lat - mówi Krystyna Ceglarek.
Czesław Wachnik

Po wielu latach znalazły się pieniądze na remont ulic Polnej i Moniuszki w Świebodzinie. Zamiast dziurawego asfaltu będzie polbruk.

- Mieszkańcy od wielu lat domagają się naprawy ulic Polnej i Moniuszki. Są one w fatalnym stanie, dziura na dziurze, w czasie opadów deszczu trudno przejść. A mieszka tu wielu ludzi - powiedziała nam Krystyna Ceglarek.

Edward Kruszewski tez przyznaje, że nawierzchnia ulic Polnej i Moniuszki jest fatalna. - Wydaje się, że brakuje tu kanalizacji deszczowej, stąd w czasie każdego deszczu woda płynie na teren Błoni Świebodzińskich - zauważa. - Dziwi mnie, że przez tyle lat władza obiecuje, iż naprawi obie ulice, ale nic z tego nie wychodzi.

Z kolei pan Grzegorz zauważa: - Mam w pobliżu dom. Niekiedy, przy złej pogodzie, nie mogę wyjechać samochodem z podwórka , bo jezdnia jest w tak złym stanie. Nie widzę dziur i boję się uszkodzić auto.

Asfalt, który najpewniej położono przed 50 lat, jest mocno popękany, widać wysokie garby i dziury

Razem idziemy ulicą Polną. Biegnie ona od Żymierskiego i prowadzi do Błoni Świebodzińskich. Nieco wcześniej krzyżuje się z Młyńską. Po obu stronach obu ulic mamy domki jednorodzinne. Nawierzchnia Polnej jest w fatalnym stanie. Nie dość, że wąska, to asfalt, który najpewniej położono przed 50 lat, mocno popękany, widać wysokie garby i dziury. Dlatego nie dziwi, że pan Grzegorz nie ryzykuje jazdy samochodem. Polna biegnie równolegle do Strugi Świebodzińskiej, która wpływa do jeziora Zamecko.
Paweł Wierzbicki z wydziału budownictwa urzędu miejskiego potwierdza, że remont wspomnianych ulic planowano od lat. Niestety, brakowało pieniędzy oraz dokumentacji.

To się zmieniło. - Mamy już projekt budowlany, kosztorys i pozwolenie na budowę. Wiem, że radni zatwierdzając budżet, przyznali na remont prawie 1,5 mln zł. Stąd wszystko jest na najlepszej drodze, by mieszkańcy odetchnęli - wylicza pan Paweł.
Podaje też szczegóły remontu. Otóż nawierzchnia asfaltowa zostanie zdjęta, by można było wybudować kanalizację deszczową, którą woda popłynie do pobliskiej Strugi Świebodzińskiej. Na miejscu asfaltu pojawi się polbruk, zarówno na jezdni, jak też na chodniku.

Dodatkowo nowa nawierzchnia zostanie położona na tzw. łączniku między oboma ulicami (obok piekarni). Odnowione będzie podwórko przy Żymierskiego 28, obok Moniuszki. I terminy. Ogłoszenie przetargu to marzec, kwiecień, a zakończenie robót jeszcze w tym rok.

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.