Taki będzie nowy urząd

Czytaj dalej
Fot. wizualizacja Arpa Poznań
Jarosław Miłkowski

Taki będzie nowy urząd

Jarosław Miłkowski

Przebudowa gorzowskiego magistratu rozpocznie się w 2018 r., potrwa trzy lata i będzie nas kosztowała 50 mln zł.

– Realizacja tego obiektu zmieni oblicze miasta – mówił wczoraj wczesnym popołudniem prezydent Jacek Wójcicki. Wraz z m.in. Dariuszem Górnym, architektem miejskim, ogłosił wyniki najważniejszego od lat konkursu architektonicznego w mieście. To konkurs na przebudowę magistratu. Władze miasta chcą nie tylko zmodernizować dotychczasowy budynek przy ul. Sikorskiego, ale także połączyć go z dawną komendą policji (za niemieckich czasów był to ratusz).

Poznajecie? Tak ma wyglądać magistrat od ul. Obotryckiej. Tam, gdzie dziś jest ul. Herberta, będziemy mieli plac przed urzędem
wizualizacja Arpa Poznań Nowa część magistratu będzie miała aż sześć kondygnacji. Co ważne, parking dla urzędu zostanie zrobiony przy ul. Cichońskiego.

Swoją wizję magistratu przygotowało 12 zespołów architektów. Najlepiej oceniony został projekt ARPA Architektonicznej Pracowni Autorskiej Jerzego Gurawskiego. Dlaczego? Bo najlepiej wpisuje się w okolicę i ma ciekawą bryłę budynku. A do tego będzie funkcjonalny (będą tu pracować wszyscy miejscy urzędnicy – 500 osób – porozrzucani dziś w dziewięciu różnych punktach miasta).

ARPA dostanie w nagrodę 30 tys. zł i będzie mogła przygotować dokumentację przebudowy. A co nam się konkretnie zmieni?
Magistrat oraz najbliższa okolica mogą być nie do poznania! Choćby dlatego, że przed nową częścią budynku będzie plac. Kto wie, czy przy okazji nie zostanie wyburzony pobliski blok przy ul. Herberta.

Poznajecie? Tak ma wyglądać magistrat od ul. Obotryckiej. Tam, gdzie dziś jest ul. Herberta, będziemy mieli plac przed urzędem
wizualizacja Arpa Poznań Sprawę w urzędzie będzie można załatwić w sali obsługi miesz¬kańców. Będzie w miejscu dzisiejszego dziedzińca za urzędem.

– Chcieliśmy stworzyć deptak, który łączyłby ul. Sikorskiego z bulwarem nadwarciańskim – mówił Błażej Szur¬kow¬ski, jeden z architektów zwycięskiego zespołu.

Wszystkie dokumenty projektowe mają być gotowe do końca przyszłego roku. Przebudowa rozpocznie się w 2018 r. i będzie prowadzona etapami przez trzy lata. Ile to będzie kosztować? Wczoraj napisaliśmy, że mówi się nieoficjalnie o 100 mln zł. Prezydent Wójcicki zapowiedział jednak, że koszty wszystkich prac mają wynieść około 50 mln zł.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.