Takich kolejek w Krośnie Odrzańskim już nie będzie

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik

Takich kolejek w Krośnie Odrzańskim już nie będzie

Łukasz Koleśnik

Już w przyszłym roku mieszkańcy nie będą musieli ruszać się z domu, żeby np. zapłacić podatki lub zagłosować w konsultacjach. To dzięki nowemu projektowi.

Największe wrażenie na mieszkańcach zawsze robią inwestycje. W Krośnie Odrzańskim na pewno będzie do nich należeć rewitalizacja dolnego miasta lub modernizacja parku oraz promenady. Są również inne inwestycje, mniej widoczne, ale równie ważne, jeżeli nawet nie ważniejsze.

Mowa o informatycznym projekcie o nazwie e-urząd. Aktualnie przeprowadzany jest przetarg. Do urzędu wpłynęły dwie oferty. Obie opiewają na ponad 2,5 mln złotych. Czego dokładnie będzie dotyczyć inwestycja?

- To olbrzymi projekt teleinformatyczny. Takiego w gminie jeszcze nie było - podkreśla wiceburmistrz Grzegorz Garczyński.

Trudno wyliczyć, ile nowych funkcji otworzy się przed krośnieńskim urzędem oraz ile ułatwień zostanie wprowadzonych dla mieszkańców.

- Dążymy do tego, aby każdy mieszkaniec mógł posiadać swoje e-konto - wyjaśnia Grzegorz Garczyński. - Funkcjonowałoby ono podobnie do konta bankowego. Po zalogowaniu mielibyśmy wgląd chociażby na nasze płatności względem urzędowych instytucji. Chcemy, aby w prosty sposób, za pomocą jednego czy dwóch kliknięć, dokonać wpłaty.

Kolejną nowością ma być wprowadzenie systemu powiadamiającego. Na czym miałby on polegać?

- Za pomocą smsów informowalibyśmy poszczególnych mieszkańców np. o terminach płatności czy ostrzeżeniach meteorologicznych - mówi wiceburmistrz Grzegorz Garczyński.

System miałby służyć też do informowania o najbliższych wydarzeniach kulturalnych na terenie gminy.

Urzędnicy często zbierają też opinie mieszkańców przy okazji różnych inwestycji. Również ten proces miałby zostać ułatwiony.

- Na platformie będzie można zagłosować nawet w budżecie obywatelskim. Mamy nadzieję, że to jeszcze bardziej zwiększy zainteresowanie tą akcją - mówi G. Garczyński. Ponadto sieć internetowa ma być znacznie szybsza i przystępniejsza dzięki sieci światłowodowej. A koszty funkcjonowania urzędu się zmniejszą.

- Same plusy - mówi mieszkanka Krosna, Ewa Dawidowicz. - Uważam, że takie rozwiązanie ułatwi życie niepełnosprawnym mieszkańcom, którym ciężko co chwilę przychodzić do urzędu, aby załatwiać swoje sprawy.

Na inwestycję trzeba jednak trochę poczekać. Wydawać by się mogło, że tego typu zadanie nie powinno zająć dużo czasu. A jednak...
- To nie tylko kilka usprawnień. Zbudowana ma zostać nowa serwerownia, potrzebujemy też nowoczesnego oprogramowania i sprzętu. To musi potrwać - mówi G. Garczyński. - Szacuje się, że wszystko powinno zostać przygotowane w 2018 roku. Wtedy też zostaną uruchomione nowe usługi.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.