Takie będą zmiany w przepisach emerytalnych od 1 października

Czytaj dalej
Fot. 23rf
Kaśka Borek

Takie będą zmiany w przepisach emerytalnych od 1 października

Kaśka Borek

Od 1 października 2017 roku wiek emerytalny będzie wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zamierzasz przejść na emeryturę w związku z tym obniżeniem wieku emerytalnego? Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, co co musisz wiedzieć. Przeczytaj nasz poradnik!

Dla kogo emerytura

Od 1 października wiek emerytalny będzie wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn - i jest to emerytura w powszechnym wieku emerytalnym. To znaczy, że kiedy o nią się ubiegasz, nie musisz mieć określonego stażu ubezpieczeniowego. Liczą się przede wszystkim środki na twoim koncie emerytalnym w ZUS.

Emeryturę możesz otrzymać:

na swój własny wniosek (na podstawie artykułu 24 ustawy emerytalnej),
z urzędu (na podstawie artykułu 24a ustawy emerytalnej).

Nowy wiek emerytalny dotyczy również okresowej emerytury kapitałowej, którą ZUS przyznaje: wniosek (artykuł 12 ustawy o emeryturach kapitałowych), urzędu (artykuł 13 ustawy o emeryturach kapitałowych).

Kto może iść na emeryturę, mając 60 lub 65 lat

Już wiemy, że od jesieni na emeryturę będzie można przejść po ukończeniu 60 lat lub 65 lat - ale kto konkretnie?
W tym wieku na emeryturę będą mogli przejść:

To warto wiedzieć

Co jeśli wiek emerytalny obniżony do 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna) ukończysz przed 1 października 2017 roku, ale przed tym dniem nie będziesz jeszcze w podwyższonym wieku emerytalnym?
W takiej sytuacji emeryturę uzyskasz od miesiąca zgłoszenia wniosku o to świadczenie - ale nie wcześniej niż od 1 października 2017 roku.

Emerytury częściowe

Czy po 30 września 2017 roku można ubiegać się o emeryturę częściową? Zgodnie z nowymi przepisami emerytura częściowa od 1 października 2017 roku nie będzie już przyznawana (został skreślony artykuł 26b ustawy emerytalnej). Jeśli jednak do końca września 2017 roku spełnisz warunki wymagane do tego, aby otrzymać tzw. częściówkę ZUS przyzna ci to świadczenie - nawet gdy złożysz wniosek po 30 września 2017 roku. Prawo do tej emerytury i jej wysokość ustali na zasadach obowiązujących do 30 września 2017 roku.

A co będzie dalej z emeryturami częściowymi, przyznanymi na podstawie dotychczasowych przepisów?
ZUS wyjaśnia: jeśli przyzna ci prawo do emerytury częściowej (przed 1 października 2017 roku lub - w przypadku spełnienia wszystkich wymaganych warunków przed tą datą - również po 30 września 2017 roku), będziesz ją mógł pobierać do czasu, aż otrzymasz powszechną emeryturę. A stanie się to wtedy, gdy rozwiążesz stosunek pracy (jeśli pracujesz) oraz zgłosisz do ZUS wniosek o to świadczenie.

Ważne informacje

Kiedy ZUS przyzna Ci emeryturę
Musisz złożyć wniosek, aby ZUS mógł przyznać ci emeryturę. Zakład może zrobić to nie wcześniej niż od miesiąca, w którym otrzyma twoje pismo. A z kolei ty możesz złożyć wniosek najwcześniej 30 dni przed dniem, w którym ukończysz powszechny wiek emerytalny. Wielu z nas czeka na ten moment, ale są i tacy, którzy chcą nadal pracować. To się opłaca, bo wysokość emerytury zależy od: opłaconych i zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, zwaloryzowanego kapitału początkowego, średniego dalszego trwania życia (statystycznego; na podstawie tabel ogłaszanych co roku przez Główny Urząd Statystyczny). Czyli jest tak, że im dłużej pracujesz (płacisz składki), tym wyższą emeryturę otrzymasz.

Gdy masz pytania, gdy masz problemy
Masz pytania związane ze swoją indywidualną sytuacją emerytalną? Pomocy zawsze szukaj w oddziałach ZUS. Jest bezpłatna i fachowa. Działa też Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS - pod numerem 22 560 16 00 (koszt połączenia wg twojej umowy z operatorem). Po połączeniu usłyszysz komunikat powitalny. Możesz wybrać jedną z opcji, wybierając odpowiednią cyfrę na klawiaturze telefonu: 1 - odsłuchasz komunikaty informacyjne z wybranego zakresu funkcjonowania ZUS (całą dobę, 7 dni w tygodniu), 2 - możesz się uwierzytelnić, 3 - uzyskasz dane adresowe placówek ZUS, 0 - połączysz się z konsultantem, po wybraniu zakresu rozmowy. Konsultanci pracują poniedziałek - piątek w godz. 7.00-18.00.

Emerytura minimalna. Też będą zmiany!

Kiedy ZUS przyzna emeryturę minimalną?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje ją wtedy, gdy twoja emerytura będzie bardzo niska, ale twój staż ubezpieczeniowy (czyli okresy składkowe i nieskładkowe) wyniesie co najmniej:
20 lat (do 30 września 2017 roku wymagany jest co najmniej 22-letni staż) - jeśli jesteś kobietą,
25 lat - jeśli jesteś mężczyzną.
Od 1 marca 2017 roku emerytura minimalna wynosi 1.000 zł.

Jesteś kobietą? Dotyczy cię zmiana stażu!
Jeśli jesteś kobietą, to dotyczy cię zmiana stażu, który jest wymagany do uzyskania najniższej emerytury. Pamiętaj: od 1 października 2017 roku nastąpi obniżenie do 20 lat minimalnego stażu składkowego i nieskładkowego, który musisz udowodnić, aby mieć gwarancję najniższej emerytury (zmiana artykułu 87 ustawy emerytalnej).

Warto wiedzieć!
ZUS przyznał ci przed 1 października 2017 roku emeryturę i nie podwyższył jej do minimalnej kwoty z tego względu, że nie udowodniłaś obowiązującego w tym okresie podwyższonego stażu (21 lat lub 22 lata), a będziesz miała wymagany 20-letni staż? Od 1 października 2017 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych podwyższy ci emeryturę do kwoty najniższej emerytury.
Uwaga! Stanie się to z urzędu!
Czyli bez konieczności składania wniosku w tej sprawie. ZUS zrobi to sam z siebie. Nie musisz wypełniać żadnych formularzy.

Kaśka Borek

Zawodowo obecnie zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętym poradnictwem. Jestem otwarta na ludzi i świat, ciekawa wydarzeń. Chcę zrozumieć innych, poznać ich intencje, zainteresowania i kłopoty.
Prywatnie interesuję się sportami ekstremalnymi i aranżacją wnętrz.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.