Takiej wystawy we Wschowie nie było!

Czytaj dalej
Fot. Eliza Gniewek-Juszczak
Józef Piasecki

Takiej wystawy we Wschowie nie było!

Józef Piasecki

- Poruszyliśmy niebo i ziemię, aby zaprezentować atrakcyjne zbiory związane z protestantyzmem naszych ziem - przyznaje dyrektor muzeum Marta Małkus.

- Otwieramy bardzo dużą wystawę. Jeszcze takiej nie mieliśmy - mówi podekscytowana dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej Marta Małkus. - Jest to bardzo duże wydarzenie, nad którym intensywnie pracujemy, niemal bez przerwy.

Wystawa „Verbum domini manet in aeternum. Wschowski Syjon - centrum wielkopolskiego protestantyzmu” otrzymała dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Współorganizatorem jest Pełnomocnik Rządu Federalnego do spraw Kultury i Mediów z Etatu Referatu Kultury byłych Prus Zachodnich, Ziemi Poznańskiej oraz Wołynia i Galicji. Wystawa wpisuje się w obchody jubileuszu 500-lecia reformacji. Bo Wschowa, obok Torunia, przez wieki stanowiła najsilniejsze centrum luteranizmu w Polsce.

Po raz pierwszy we Wschowie zaprezentowane zostaną liczne eksponaty ze zbiorów muzeów, bibliotek, archiwów. Prezentują bogatą spuściznę protestanckich mieszkańców królewskiego miasta. Łącznie na wystawie eksponowanych będzie blisko 200 obiektów z około 20 instytucji i zbiorów prywatnych z Polski (z takich miast jak: Gdańsk, Poznań, Kórnik, Wrocław, Zielona Góra) i Niemiec.

- W muzeum pojawi się m.in. najstarsza kronika miasta, której ostatnie zapisy powstały w roku 1617. Została ona wywieziona prawdopodobnie ze Wschowy do Gdańska w XVII wieku. Teraz, po raz pierwszy od 400 lat zostanie pokazana u nas - podkreśla M. Małkus. Autorem kroniki jest rektor szkoły wschowskiej Caspar Hoffman. Jego syn, który był studentem w Gdańsku, wywiózł ten ciekawy tekst źródłowy, który najpierw trafił do zbiorów prywatnych gdańskiego bibliofila. Zobaczymy także stare wydania biblii i oryginalne pisma autorstwa Lutra i Melanchtona ze zbiorów Muzeum Protestantyzmu w Cieszynie.

- W związku z wystawą zdarzają się nam bardzo przyjemne niespodzianki. Otrzymaliśmy w darze od osoby prywatnej z Bielska - Białej XVIII – wieczne wydanie kazań Marcina Lutra – cieszy się M. Małkus.

Można będzie obejrzeć eksponaty z niemieckich muzeów w Halle i Zittau, skąd dostarczono m.in. kilkanaście sztambuchów (dawnych pamiętników) oraz dzieła tak wybitnych wschowian, jak pastor Valerius Herberger, Samuel Friedrich Lauterbach, czy Mikołaj Chwałkowski, autor dzieł prawniczych z XVII wieku. Do końca roku powstanie katalog związany z tym ogromnym przedsięwzięciem logistycznym .

Partnerem MZW jest także muzeum Okręgowe w Lesznie, które dwa dni wcześniej otwiera podobną wystawę, dotyczącą Leszna i Śmigla. - Oglądając obie wystawy, będzie się miało pełen obraz dawnej historycznej ziemi wschowskiej i żyjących tutaj przedstawicieli takich wyznań jak: arianie, luteranie czy Bracia Czescy – podsumowuje M. Małkus.
Nowa wystawa wchłonie stałą muzealną ekspozycję „Soli Deo Gloria– protestanckie dziedzictwo kulturowe ziemi wschowskiej w XVI-XVIII wieku”. Wernisaż 18 maja.

Józef Piasecki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.