Targowiska w Lubuskiem pełne zdrowego jedzenia [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Urząd marszałkowski
Leszek Kalinowski

Targowiska w Lubuskiem pełne zdrowego jedzenia [ZDJĘCIA]

Leszek Kalinowski

Gdzie szukać dobrych produktów? Miejsc sprzedaży przybywa. Także placów targowych. Są miliony do wzięcia na ich odnowienie.

- Kiedyś nie zwracałam tak uwagi na to, co kupuję. Teraz wiem, co jem - przyznaje Elżbieta Rawska-Tamaryś z Zielonej Góry.
Sklepów,ale imprez ze zdrową żywnością jest w regionie coraz więcej. Chętnie odwiedzamy też targowiska. Choć czasem narzekamy na ich stan techniczny. Ale teraz jest szansa na zmianę. Bo gminy mogą dostać 64 procent dofinansowania na ich modernizację czy budowę nowych obiektów, w których promowane będą regionalne produkty.

- W takich miejscach możemy promować i sprzedawać swoje, regionalne wyroby - mówi Zbigniew Mirosław Motyka, właściciel masarni Motyka we Wrzesinach (gm. Brzeźnica). - Jestem obecny na sześciu zmodernizowanych targowiskach. Spełniają one wszelkie normy sanitarne, są nowoczesne i wygodne dla klientów. Prowadzimy rodzinne przedsiębiorstwo, produkujemy na niedużą skalę. Chodzi nam o to, by było smacznie i zdrowo. Niczego nie dodajemy...

Produktów firmy pana Zbigniewa nie znajdziemy w galeriach czy marketach. Podobnie jak świeżej marchewki czy jabłek z ogrodów mieszkańców regionu. Kupimy je właśnie w specjalnych sklepach - jak np. Lubuskiej Spiżarni w Zielonej Górze czy na targowiskach.

- Do tej pory przy pomocy pieniędzy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wybudowano trzy nowe targowiska, w Nowej Soli, Pszczewie i Zbąszynku oraz zmodernizowano sześć m.in. w Babimoście, Bytomiu Odrzańskim, Szprotawie, Międzyrzeczu - wylicza wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn. - Teraz czas na rozdanie kolejnych pieniędzy.

Nabór wniosków rozpocznie się 3 kwietnia i potrwa do końca maja. O dofinansowanie mogą się po raz pierwszy starać także obie lubuskie stolice. Można więc zdobyć milion złotych wsparcia na utwardzenie nawierzchni, nowe oświetlenie, zadaszenie itd.
Jak zauważa Jacek Urbański, prezes Zielonogórskiego Rynku Rolno-Towarowego, odnowione targowiska odgrywają też rolę centrów spotkań. Bo można na nich zorganizować koncert czy rekreacyjną imprezę masową. Są toalety, parkingi, oświetlenie...

- Wracamy do tradycji rynków - mówi J. Urbański. I zachęca do korzystania z imprez promujących regionalną żywność. Już 9 kwietnia na terenie Rynku Rolno-Towarowego „Wiona w ogrodzie”, a w czerwcu - Lubuskie Dni Żywności...

- Gminy czy związki gmin dostaną dofinansowanie na zasadzie refundacji - dodaje Arkadiusz Dąbrowski, zastępca departamentu PROW w urzędzie marszałkowskim.

W Zielonej Górze od dawna mówi się o konieczności modernizacji targowiska. Do tej pory jednak nie było możliwości otrzymania dofinansowania.

- Teraz chcemy z tej okazji skorzystać - przyznaje prezydent Janusz Kubicki. - Problemem jest to, że obecne targowisko nie należy do miasta. Dlatego będziemy starali się jakoś dogadać z właścicielem. A jeśli się nie uda, to wybudujemy nowe w innym miejscu. Nawet to byłoby lepsze rozwiązanie, bo dziś trudno zaparkować przy targowisku.

O pieniądze zamierza się starać także północna stolica województwa.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.