Te opłaty nas zrujnują!

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Makowska
Lucyna Makowska

Te opłaty nas zrujnują!

Lucyna Makowska

Gm. Żary. Podwyżki stawek o 100 procent zniechęcą ludzi do wynajmu świetlic wiejskich.

30 zł więcej za dobę zapłacą od nowego roku wynajmujący najmniejsze świetlice w gminie i 50 zł za mieszczące 120 -130 osób. Do tego muszą ponieść koszty energii elektrycznej, wody i wywozu ścieków. Opłaty obowiązują niezależnie od tego, kto i na jaki cel organizuje zabawę. Dotyczy to wszystkich imprez biletowanych. Zwolnione z opłat są tylko organizacje pozarządowe. Tak zdecydowali na ostatniej sesji radni gminy wiejskiej Żary.

Podwyżki stawek o 100 procent zniechęcą ludzi do wynajmu świetlic wiejskich

H. Orzech: jak tak dalej pójdzie, ludzie zaczną wynajmować restauracje na imprezyS. Bury: Byłem radnym i nadal jestem sołtysem i wiem, że zawsze byliśmy
Lucyna Makowska Hieronim Orzech: jak tak dalej pójdzie, ludzie zaczną wynajmować restauracje na imprezy

Sołtysi wszczęli alarm.- W_tym roku w naszej wsi było 10 większych zabaw. Już teraz ludzie wynajmują je tylko na imprezy, których nie mogą zorganizować w domu - mówi Hieronim Orzech, sołtys Olszyńca.- W tej chwili wynajem świetlicy takiej jak nasza na wesele na 120 osób, to koszt 2 tys. zł. To cztery dni, bo przecież przygotowania zaczynają już w czwartek, a i posprzątać po wszystkim trzeba. Teraz , gdy komuś przyjdzie wydać za wynajem sali prawie 400 zł, wątpię, czy będzie tylu chętnych.

H. Orzech: jak tak dalej pójdzie, ludzie zaczną wynajmować restauracje na imprezyS. Bury: Byłem radnym i nadal jestem sołtysem i wiem, że zawsze byliśmy
Lucyna Makowska Stanisław Bury: Byłem radnym i nadal jestem sołtysem i wiem, że zawsze byliśmy stratni na świetlicach

- Pół roku to wałkowaliśmy, i nie da się inaczej. Świetlice przynoszą same straty, musimy z tym coś zrobić - zauważa radny z Biedrzychowic, Kazimierz Domaradzki.- Nie wierzę, by to odstraszyło ludzi, dziś nikt nie robi w domach przyjęć, woli je zorganizować na sali. A te 30 zł to żaden koszt w porównaniu z tym, co muszą zapłacić w restauracji w mieście.

- Ostatni raz podwyżki były cztery lata temu- przypomina Anna Muła, z urzędu gminy Żary. - Zdarzały się sytuacje, że po niektórych imprezach koszt wywozu szamba sięgał 180 zł. W skali roku to duże pieniądze, które musieliśmy znaleźć w gminnej kasie.

Urzędniczce wtóruje Stanisław Bury przez 13 lat był radnym, nadal jest sołtysem Włostowa. - Wynajmujący wykorzystywali ten stan rzeczy. Znam przypadki, że w trakcie takich imprez ludzie ściągali na sale pralki i prali ubrania przynoszone z domu, a potem wszyscy za to płacili, bo gdy podliczaliśmy koszty, to okazywało się, że zamiast zarobku na wynajmach były straty. Tak nie może być.

Krzysztof Majewski , radny Mirostowic Górnych podpowiedział, by urzędnicy przy ustalaniu opłat wzięli też pod uwagę rabat dla organizacji i klubów. - Jestem za podwyższeniem stawek, ale nie w każdym, przypadku zorganizowanie imprezy jest adekwatne do obrotów.

Lucyna Makowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.