Telewizja „GL” 3, 2, 1... Start! Już możecie nas oglądać!

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
REDAKCJĘ PODGLĄDAŁ: TRZECIE OKO

Telewizja „GL” 3, 2, 1... Start! Już możecie nas oglądać!

REDAKCJĘ PODGLĄDAŁ: TRZECIE OKO

Tylko w ciągu ostatnich 25 lat gazeta przechodziła wiele rewolucji. Maszyny do pisania zastąpiły komputery. A te podpięto do internetu. Powstał dział online... Teraz czas na kolejny krok – Telewizję „GL”: na naszym portalu, z ramówką i materiałami naszych – już multimedialnych! – reporterów.

Grzegorz Widenka, Prezes Polska Press – Oddziału Zielona Góra:

Sala nr 23 na pierwszym piętrze zielonogórskiej redakcji „Gazety Lubuskiej”. Przed laty, nad długim stołem, przerzucaliśmy się tu tematami na porannym kolegium. Potem kolegia powędrowały „ku niebu”, czyli na poddasze – do gwarnego newsroomu, serca redakcji.

Telewizja „GL” 3, 2, 1... Start! Już możecie nas oglądać!
Zdzisław Haczek Red. Ilona Burkowska – gospodarz cyklu „Lubuskie smaki” oraz (od lewej): Michał Korn (poprowadzi prognozę pogody), Konrad Paszkowski i Paweł Wańczko.

A co z salą 23? Właśnie rozpanoszyły się w niej rozmaite statywy – do kamer (złote oznaczenia głoszą, że można nagrywać na nich w rozdzielczości 4K), świateł, a jedną ze ścian pokryła zielona farba... Na tzw. green boksie można wyczarować najbardziej fantastyczne tło.

Akurat jeżdżą po niej motocykle...

To red. Jakub Lesiński zakłada marynarkę i z zaproszonym gościem podyskutują o żużlowej kolejce w programie „Na wirażu”. Jak Jakub odnajduje się w telewizyjnym studiu? – Nie ma problemu – śmieje się nasz kolega, który wcześniej pracował w Telewizji Odra, kilka lat w Akademickim Radiu Index i jeszcze szefował w żużlowym portalu.

Telewizyjną rewolucję w redakcji „GL” ze spokojem przyjmuje też inny dziennikarz działu sportu – Jakub Kłyszejko.
– Na początku była trema, ale teraz się przyzwyczaiłem. Świat idzie po przodu i dziennikarz musi być dziś uniwersalny
– mówi nasz kolega, który studiuje na UZ m.in. dziennikarstwo, a dla GL-TV przygotowuje programy: poniedziałkowy „Wyniki, sukcesy, porażki...” i piątkowy „Sportowy weekend”. W obu nie może zabraknąć kierownika działu sportu Andrzeja Flügela.

Telewizja „GL” 3, 2, 1... Start! Już możecie nas oglądać!
Zdzisław Haczek W sportowych programach GL-TV nie mogło zabraknąć red. Andrzeja Flügela.

Andrzej grał w produkcjach Sky Piastowskie, więc jaki problem?

– Stres przed kamerą? – Andrzej odbiera pytanie w kategoriach żartu. Wszak filmowcy ze słynnej zielonogórskiej grupy Sky Piastowskie wychowywali się pod jego okiem, kiedy gwizdał na osiedlowych meczach. Red. Flügel zagrał w najważniejszych produkcjach grupy w reżyserii Grzegorza Lipca: „... że życie ma sens”, „Dzień, w którym umrę”, „8 w poziomie”... – W młodości chciałem być aktorem – Andrzej uśmiecha się na wspomnienie spektakli amatorskiego Teatru Forum... I chwyta za bezprzewodowy mikrofon. Kamera! Poszła!

Czy obiektyw przenosi zapachy?

W telewizyjnych programach red. Ilony Burkowskiej będzie... pachniało. A przynajmniej widzom poleci ślinka na widok potraw, które wyczarują mali i duzi kucharze z naszego regionu. Wszak tytuł – „Lubuskie smaki” – mówi wszystko. Trema przed kamerą? Ilona przyznaje, że w szkole wygrywała wszelkie konkursy recytatorskie, więc problemu wielkiego ze szkłem obiektywu nie ma... – Nawet bardziej wolę kamerę niż mikrofon. Ale najbardziej lubię pisać! – mówi Ilona i biegnie do swojego Działu Łączności z Czytelnikami.

W świetle jupiterów w sali 23 – już bardziej w studiu tv! – stoi red. Paweł Wańczko. Odskoczył od stołu w dziale online, by dograć czołówki do jego programu „Złap kondycję”. A kondycję nasz kolega raczej ma... Biega po 20 km dziennie, zimą „morsuje” w lodowatej wodzie... Konrad Paszkowski, który ustawia właśnie kamerę, też lubi długie dystanse. Tu jednak występuje w roli redakcyjnego producenta wideo (zajmuje się tym od 11 lat). Ma rękę do montażu i „kinowe” oko (jak na jednego z dyrektorów Solanin Film Festiwalu przystało).

Telewizja „GL” 3, 2, 1... Start! Już możecie nas oglądać!
Zdzisław Haczek Red. Zdzisław Haczek lubi z humorem zapraszać na imprezy w programie „Kultura na haku”, ale prowadzi też sobotni „Magazyn informacyjny GL”.

Wyzwanie. I coś nowego. Dlaczego nie spróbować?

Czołówkę dogrywa też do odcinka „Kryminalnego czwartku” gospodarz tego cyklu red. Jakub Pikulik. Czym jest dla niego telewizyjna rewolucja? – Wyzwaniem – stwierdza Kuba, który w „GL” pracuje od dziewięciu lat. – To możliwość nauczenia się i sprawdzenia w czymś nowym.

Drzwi studia otwierają się z hukiem. To red. Zdzisław Haczek kręci zabawną (tak mu się przynajmniej wydaje) puentę do programu „Kultura na haku”, gdzie co piątek zaprasza na weekendowe imprezy. Na studiach występował (i zdobywał nagrody na festiwalach) w kabarecie Drugi Garnitur z Joanną Kołaczkowską (dziś aktorka Hrabi), Adamem Nowakiem (dziś lider Raz Dwa Trzy), Tomaszem Kowalskim (dziś aktor Ciach)... Oni na scenie zostali. Zdzisław przyszedł do redakcji, gdzie nauczył się pisać na maszynie jednym placem. Dziś wciska nim na kamerze przycisk „REC”...

REDAKCJĘ PODGLĄDAŁ: TRZECIE OKO

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.