Ten cmentarz się zmieni

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Ten cmentarz się zmieni

Alicja Kucharska

Największą inwestycją ma być remont alei cmentarnej. Ale w planach jest też budowa kolumbarium. Mówi się o niej od lat.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w tym roku wiele się zmieni na cmentarzu komunalnym. W planach jest m. in. budowa kolumbarium, o której wspomina się o dłuższego czasu. Czy w tym roku się uda?

W 2016 roku na wszystkich gminnych cmentarzach wykonano 311 pochówków, z czego 275 na cmentarzu w Świebodzinie. - 32 z nich były pochówkami urnowymi, były wykonane przez pracowników komunalnych, natomiast biorąc pod uwagę zakłady prywatne, liczba ta dwukrotnie wzrasta. To kategoria, w której odnotowuje się wzrost – mówi Paweł Galimowski, pracownik biurowy cmentarza. - A to z kolei jest powodem, dla którego warto powrócić do tematu kolumbarium. Oczywiście pochówki urnowe wiążą się z kremacją zmarłej osoby – dodaje.

Budowa kolumbarium wiąże się z przebudową kwatery U.
– Projekt powinien powstać do końca marca – mówi Roman Pacuk z wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.
Na razie powstały wstępne koncepcje kolumbarium. Można wybudować 12 bądź 16 segmentów. Każdy segment składałby się z trzech rzędów dwustronnych nisz urnowych, czyli miejsc, gdzie chowane będą urny z prochami zmarłych.

– Od liczby segmentów zależna jest ostateczna liczba nisz. Może to być 720 bądź 960 miejsc – wyjaśni Paweł Galimowski.
Kolumbarium może powstać z gotowych elementów lub też z cegieł, które nawiązywałyby do innych części cmentarza. Ostateczną decyzję podejmie Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

- Wzorujemy się na kolumbarium szczecińskim ale oczywiście nie oznacza to, że tak będzie wyglądało – zaznacza R. Pacuk. Według wstępnych założeń inwestycja pochłonęłaby około 150 tys. zł.

Ale nie tylko kolumbarium znalazło się wśród planów inwestycyjnych. Prawdopodobnie w tym roku dojdzie do modernizacji alejek cmentarnych, które zostaną utwardzone kostką brukową. - Niezbędnym działaniem byłoby również wykonanie kanalizacji burzowej, która odprowadzałaby wody opadowe, co zapobiegłoby podtopieniom dużej części cmentarza.

- Zwłaszcza w kwaterze G, gdzie po obfitych opadach deszczu, bądź śniegu często dochodziło do poważnych zalań – powiedział ,,GL’’ Roman Pacuk.

Na tę chwilę w budżecie zabezpieczono 590 tys. zł. Kwota ta prawdopodobnie ulegnie zmianie, bo jak można się spodziewać, wartość inwestycji może być o wiele wyższa.

Planowane zadania popiera Zbigniew Gajak, pracownik cmentarza. – Remont alejek jest na pewno potrzebny. Myślę, że inne osoby będą tego samego zdania – zaznacza.

Podobnie myśli pani Janina, którą reporterka ,,GL’’ spotkała przed cmentarzem. – Oczywiście, że jestem zadowolona z tego rozwiązania. Liczyłabym jeszcze na to, że przy alejkach pojawi się więcej ławek. Osobom starszym trudno jest przejść z jednego końca cmentarza na drugi – zaznacza kobieta, która nie ukrywa, że nie do końca wierzy, że kolumbarium powstanie. – Ja już o tym słyszę od tylu lat… nie sądzę, żeby coś z tego wyszło, ale gdyby jednak, to myślę, że jest to potrzebne. Wiele osób wybiera taką formę pochówku.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.