Ten cmentarz się zmieni

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Ten cmentarz się zmieni

Alicja Kucharska

Największą inwestycją ma być remont alei cmentarnej. Ale w planach jest też budowa kolumbarium. Mówi się o niej od lat.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w tym roku wiele się zmieni na cmentarzu komunalnym. W planach jest m. in. budowa kolumbarium, o której wspomina się o dłuższego czasu. Czy w tym roku się uda?

W 2016 roku na wszystkich gminnych cmentarzach wykonano 311 pochówków, z czego 275 na cmentarzu w Świebodzinie. - 32 z nich były pochówkami urnowymi, były wykonane przez pracowników komunalnych, natomiast biorąc pod uwagę zakłady prywatne, liczba ta dwukrotnie wzrasta. To kategoria, w której odnotowuje się wzrost – mówi Paweł Galimowski, pracownik biurowy cmentarza. - A to z kolei jest powodem, dla którego warto powrócić do tematu kolumbarium. Oczywiście pochówki urnowe wiążą się z kremacją zmarłej osoby – dodaje.

Budowa kolumbarium wiąże się z przebudową kwatery U.
– Projekt powinien powstać do końca marca – mówi Roman Pacuk z wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.
Na razie powstały wstępne koncepcje kolumbarium. Można wybudować 12 bądź 16 segmentów. Każdy segment składałby się z trzech rzędów dwustronnych nisz urnowych, czyli miejsc, gdzie chowane będą urny z prochami zmarłych.

– Od liczby segmentów zależna jest ostateczna liczba nisz. Może to być 720 bądź 960 miejsc – wyjaśni Paweł Galimowski.
Kolumbarium może powstać z gotowych elementów lub też z cegieł, które nawiązywałyby do innych części cmentarza. Ostateczną decyzję podejmie Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

- Wzorujemy się na kolumbarium szczecińskim ale oczywiście nie oznacza to, że tak będzie wyglądało – zaznacza R. Pacuk. Według wstępnych założeń inwestycja pochłonęłaby około 150 tys. zł.

Ale nie tylko kolumbarium znalazło się wśród planów inwestycyjnych. Prawdopodobnie w tym roku dojdzie do modernizacji alejek cmentarnych, które zostaną utwardzone kostką brukową. - Niezbędnym działaniem byłoby również wykonanie kanalizacji burzowej, która odprowadzałaby wody opadowe, co zapobiegłoby podtopieniom dużej części cmentarza.

- Zwłaszcza w kwaterze G, gdzie po obfitych opadach deszczu, bądź śniegu często dochodziło do poważnych zalań – powiedział ,,GL’’ Roman Pacuk.

Na tę chwilę w budżecie zabezpieczono 590 tys. zł. Kwota ta prawdopodobnie ulegnie zmianie, bo jak można się spodziewać, wartość inwestycji może być o wiele wyższa.

Planowane zadania popiera Zbigniew Gajak, pracownik cmentarza. – Remont alejek jest na pewno potrzebny. Myślę, że inne osoby będą tego samego zdania – zaznacza.

Podobnie myśli pani Janina, którą reporterka ,,GL’’ spotkała przed cmentarzem. – Oczywiście, że jestem zadowolona z tego rozwiązania. Liczyłabym jeszcze na to, że przy alejkach pojawi się więcej ławek. Osobom starszym trudno jest przejść z jednego końca cmentarza na drugi – zaznacza kobieta, która nie ukrywa, że nie do końca wierzy, że kolumbarium powstanie. – Ja już o tym słyszę od tylu lat… nie sądzę, żeby coś z tego wyszło, ale gdyby jednak, to myślę, że jest to potrzebne. Wiele osób wybiera taką formę pochówku.

Alicja Kucharska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.