Ten teatr musi wrócić do mieszkańców!

Czytaj dalej
Fot. UM Głogów
Filip Pobihuszka

Ten teatr musi wrócić do mieszkańców!

Filip Pobihuszka

W oczekiwaniu na niezbędną do odbudowy dokumentację, głogowski ratusz snuje wizję wskrzeszonego z ruin i rozbudowanego teatru miejskiego.

Jak informowaliśmy kilka dni temu na łamach „GL”, głogowski ratusz ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji niezbędnej do odbudowy Teatru im. Andreasa Gryphiusa. Szczegóły przedsięwzięcia wyjaśniał prezydent miasta, Rafael Rokaszewicz podczas konferencji, która odbyła się nie gdzie indziej, a właśnie na ruinach wspomnianego teatru.

- Specyfikacja została uzgodniona z konserwatorem zabytków, a obiekt będzie jak najwierniej przypominał stan zabytku sprzed II wojny światowej. Będzie to nadal obiekt teatralny, a jako pierwsza zostanie odbudowana część historyczna, której pozostałości widzimy dziś. W kolejnym etapie, część której dziś nie ma - wyjaśniał prezydent Głogowa.

Odbudowa ruin istniejącej części teatru ma kosztować około 20 mln zł

- Odbudowa istniejącej do dziś części zabytku ma kosztować około 20 milionów złotych. Na dokumentację w budżecie miasta zabezpieczono 1,5 miliona złotych. Zainteresowanie przetargiem już jest, firmy projektowe z całej Polski składają zapytania związane z dokumentacją. Zależy nam, by projektant miał doświadczenie w pracy z zabytkami przeznaczonymi pod obiekty kulturalne, projektowaniem scen teatralnych czy nagłośnieniem i akustyką – mówił na konferencji R. Rokaszewicz podkreślając też, znajdujący się w samym sercu starówki teatr, jest najstarszym teatrem miejskim w Polsce, dlatego ważnym jest by został odbudowany i wrócił do głogowian.

Przypomnijmy, że wspomniane na początku tekstu zamówienie obejmuje kompletny projekt budowlany i wykonawczy wraz z uzyskaniem niezbędnych decyzji, w tym pozwolenia na budowę. W dokumentacji ma znaleźć się m.in. ocena stanu technicznego obiektu, wykonanie dwóch wariantów koncepcji z wizualizacjami, projekt zagospodarowania terenu wokół teatru, projekt sceny wraz z zapadniami, systemem oświetleniowym i elektroakustycznym czy sporządzenie kosztorysu. Ratusz wyznaczył termin wykonania dokumentacji wraz z niezbędnymi pozwoleniami na ostatni dzień listopada.

Filip Pobihuszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.