Ten zespół to całe ich życie. Śpiewają, co im w sercach gra

Czytaj dalej
Fot. Archiwum zespołu
redakcja Gazety Lubuskiej

Ten zespół to całe ich życie. Śpiewają, co im w sercach gra

redakcja Gazety Lubuskiej

Historia zaczęła się banalnie. Grupa pań z Nietkowa skrzyknęła się kiedyś i założyła zespół, który dzisiaj jest doceniany i nagradzany.

Mowa oczywiście o Nietkowiankach, które w miniony piątek świętowały 10. wspólnego śpiewania i występów na scenie. Spotkały się w nietkowskim domu kultury, gdzie zaprosiły też burmistrza i radnych gminy. - Ten zespół to całe nasze życie - mówi Anna Wolska. - Wprawdzie spotykamy się na próbach raz w tygodniu, jednak od wiosny do końca lata nie ma miesiąca, żebyśmy gdzieś nie śpiewały. Zapraszają nas na święta gmin, dożynki, na przeglądy zespołów.

Zespół powstał w marcu 2006 r. a już 3 miesiące później był ich premierowy występ na imprezie ,,Noc świętojańska’’ w Laskach. Kobiety wspominają, iż Laski to było ogromne przeżycie. Może mocniejsze niż późniejsze liczne festiwale i przeglądy, z których przywoziły nagrody. A jest tych sukcesów dużo. Choćby I miejsce na Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu Pomorskim w 2008 i 2009 r., I miejsce IV. Konkursu Piosenki Biesiadnej w Górze w ub. r., I miejsce i Grand Prix VIII. Festiwalu Piosenki Biesiadnej w Czerwieńsku w 2014 r. , i wiele innych.

Nietkowianki specjalizują się w utworach "na cygańską nutę". Rytmiczne, pełne energii piosenki w ich wykonaniu potrafią wprawić w doskonały nastrój każdą widownię. - Repertuar podglądamy w internecie, od znajomych, śpiewamy to co nam w sercu gra - śmieje się Halina Bryndza.
Dziś zespół tworzy sześć pań: Regina Orzechowska, Marzena Majorczyk, Halina Bryndza, Genowefa Bieniek, Krystyna Paprocka i Anna Wolska oraz od 2014 r. kierownik zespołu Tomasz Pilecki.
Nietkowianki reprezentowały gminę Czerwieńsk podczas m.in. wizyty w zaprzyjaźnionym mieście Suzdal (Rosja). Panie mówią, że 10 lat minęło jak jeden dzień. Jakie mają plany na następną dekadę? - będziemy śpiewać - odpowiadają zgodnie.

redakcja Gazety Lubuskiej

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.