Teologia dla każdego, czyli o nowej formule studiowania w Zielonej Górze

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski, Archiwum Instytut Filozoficzno-Teologicznego
Leszek Kalinowski

Teologia dla każdego, czyli o nowej formule studiowania w Zielonej Górze

Leszek Kalinowski

O nowej formule studiowania teologii rozmawiamy z księdzem Piotrem Bartoszkiem z Instytutu Teologiczno- Filozoficznego im. Edyty Stein w Zielonej Górze.

Mówiąc o studiowaniu i zdobywaniu tytułu magistra w Zielonej Górze, myślimy o Uniwersytecie Zielonogórskim, a przecież mamy też Instytut Filozoficzno-Teologiczny, w którym także kształcą się studenci. Od tego roku w nowej formule. Na czym ona będzie polegać?
Instytut Filozoficzno-Teologiczny imienia Edyty Stein istnieje w Zielonej Górze od 2003 roku. W nowy roku akademickim 2020/21 proponujemy studia w formie zajęć popołudniowych, od poniedziałku do czwartku, od 16.15 do 20.30.

Dlaczego tak?
By umożliwić studiowanie nie tylko tegorocznym maturzystom, ale także tym, którzy już studiują na innych kierunkach i chcieliby poszerzać swoją wiedzę i umiejętności na teologii. Chcemy być otwarci także dla osób pracujących, dla wszystkich, którzy mają chęć zgłębiania wiedzy. Nie stawiamy żadnych limitów wiekowych.

Oferta jest kierowana tylko do mieszkańców diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, czy na studia może się zgłosić mieszkaniec Wolsztyna czy Lubina?
Oferta jest dla wszystkich, niezależnie jaką diecezje reprezentują. Zapraszamy!

Studia są bezpłatne?
To są studia stacjonarne, bezpłatne, obejmujące 11 semestrów. To studia jednolite, magisterskie.

Absolwenci otrzymują dziś tytuł magistra wrocławskiej uczelni?
Kiedy powołano Instytut Teologiczno-Filozoficzny w Zielonej Górze, był on sekcją Wydziału Teologii poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, później pieczę przejął Uniwersytet Szczeciński. Na mocy porozumienia metropolity wrocławskiego i ordynariusza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, zawartego w 2013 roku, studia teologiczne w Zielonej Górze, prowadzone są pod egidą Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. I dyplom tej uczelni otrzymują zielonogórscy absolwenci.

Zajęcia będą odbywać się tradycyjnie?
Podobnie jak i inne uczelnie zdecydowaliśmy się, że w pierwszym semestrze wykłady będą prowadzone zdalnie. Mamy jednak nadzieję, że uda się w kolejnym semestrze powrócić do tradycyjnego kształcenia, ponieważ studia to nie tylko wykłady, ćwiczenia, ale także udział w konferencjach naukowych, w wielu wydarzeniach związanych z Instytutem, Kościołem, ale także życiem miasta i regionu, to także wyjazdy. To możliwość bezpośredniego poznania i rozmów z wykładowcami czy studentami innych lat

Nabór na studia wciąż trwa?
Rekrutacja prowadzona będzie do końca października. Wystarczy wejść na stronę internetową Instytutu Filozoficzno-Teologicznego im. Edyty Stein w Zielonej Górze: www.ift.zgora.pl, by poznać szczegóły. Zachęcamy do kontaktu z nami drogą emailową - [email protected] lub dzwoniąc do nas pod numer telefonu 792 272 754.

Absolwenci teologii trafiają po studiach do szkół?
Większość osób myśli, że nasi absolwenci wiążą swoją przyszłość z nauką religii w szkołach, ale jak pokazuje życie, podejmują oni bardzo różne aktywności zawodowe. Studia teologiczne pozwalają zrozumieć rzeczywistość, nadać jej szerszy wymiar, odpowiedzieć na wiele nurtujących nas pytań, łatwiej dostosować się do zmieniających się warunków. Pięcioletnie studia to pogłębianie wiedzy nie tylko z teologii, ale także filozofii, psychologii, socjologii, pedagogiki i innych dziedzin nauki.

Teologię można zgłębiać nie tylko na darmowych studiach pięcioletnich?
W ofercie mamy też dwuletnie studia podyplomowe dla osób, które posiadają już tytuł magistra. Są to jednak studia komercyjne, płatne.

Nowy rok akademicki oznacza nowości nie tylko związane z nową formułą studiowania, ale także ze zmianą dyrektora Instytutu. Funkcję tę obejmie ksiądz w połowie października. Gdzie wcześniej ksiądz służył wiernym?
Pochodzę z Gorzowa Wielkopolskiego, studiowałem teologię biblijną w Rzymie i w Jerozolimie. Ostatnio związany byłem z parafią pw. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie.

Dziękuję za rozmowę

Leszek Kalinowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.