Teraz czas na gminne budowanie

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Czesław Wachnik

Teraz czas na gminne budowanie

Czesław Wachnik

Nowe drogi, chodniki, świetlice, kanalizacja. Obie gminy a więc Lubrza i Skąpe stawiają na inwestycje. Wydadzą tyle pieniędzy jak nigdy dotychczas.

- Nasz budżet na 2016 rok jest nastawiony na inwestycje. Zaplanowaliśmy wydatki w wysokości prawie 16 mln zł, z czego ponad 6,5 mln zł trafi na różnego rodzaju przedsięwzięcia. Stanie się tak dlatego, że jesteśmy w dobrej kondycji finansowej - zapewniał wójt Lubrzy Ryszard Skonieczek.

Faktycznie lista inwestycji jest dosyć długa. Najpoważniejszą będzie budowa nowego domu kultury w Lubrzy, wraz z wymianą źródła ciepła w sąsiadującej szkole. Koszt to 4,3 mln zł. To nie wszystkie wydatki. Na drogi gminne trafi prawie 1,2 mln zł, a powiatowe 60 tys. zł. Rozpoczęta już budowa drogi w Mostkach ma pochłonąć 400 tys. zł, a przebudowa w Nowej Wiosce kolejne 670 tys. zł. Gmina zamierza zlecić opracowanie dokumentacji na budowę chodników w Przełazach, Boryszynie i Staropolu, budowę drogi w Laskach oraz ścieżki rowerowej ze Świe-bodzina przez Lubrzę do Bo-ryszyna i Sieniawy oraz kolejnej drogi w Mostkach.
- Chcemy być przygotowani do pozyskiwania pieniędzy unijnych. Jednak, by tak się stało, konieczna jest dokumentacja - usłyszeliśmy od radnego i sołtysa Lubrzy Stanisława Kędzi. Na oświetlenie ulic i placów gmina planuje wydać 100 tys. zł, a rozbudowę budynku przy oczyszczalni ścieków kolejne 100 tys. zł. Około 30, a nawet 40 słupów oświetleniowych ma trafić do kilku wsi. Prawie 300 tys. zł przeznaczy się na budowę oczyszczalni w Laskach oraz rozbudowę wodociągu w Romanówku. Wyremontowana ma być świetlica w Mostkach, a w Buczynie zbudowane boisko.

A co będzie w Skąpem? - Chociaż nasz budżet na 2016 rok będzie zbliżony do tegorocznego, to więcej przeznaczymy na inwestycje. Wydatki bieżące szacujemy na około 16 mln zł, z czego inwestycje pochłoną nieco ponad 6,1 mln zł - wyliczył wójt Skąpego Zbigniew Woch. Podobnie jak w przypadku Lubrzy, także w Skąpem lista inwestycji jest długa. Najwięcej pieniędzy, bo około 3 mln zł ma trafić na budowę kanalizacji sanitarnej w Pałcku. Przypomnijmy, że wcześniej planowano tam budowę oczyszczalni przydomowych. Teraz jednak zmieniono koncepcję. Około 500 tys. zł ma kosztować modernizacja sieci wodociągowej w Radoszynie. Także tam ma być przebudowana droga.

Z obu inwestycji jest zadowolony radny i sołtys Krzysztof Dauksza. - To bardzo ważne dla naszej wsi. Ale chyba ważniejsze jest to, że radni zgodzili się, iż corocznie w każdej miejscowości będziemy coś robić, kanalizacja, chodniki czy drogi - dodał pan Krzysztof. Kolejne wydatki to 300 tys. zł na budowę chodnika w Niesulicach i 80 tys. zł w Ciborzu. Kosztem 600 tys. zł przewiduje się termomoderni-zację przedszkoli w Ołoboku, Radoszynie i Niekarzynie, natomiast za 650 tys. zł przebuduje się boisko w Ołoboku. Gmina chce pozyskiwać pieniądze unijne. Dlatego zamierza zlecić opracowanie kilku dokumentacji np. przebudowy ulicy Chrobrego w Ołoboku czy oczyszczalni ścieków.

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.