Teraz czas na matematykę! Ona nie zna granic

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Teraz czas na matematykę! Ona nie zna granic

Leszek Kalinowski

Dobry nauczyciel, atmosfera w klasie, systematyczność i sukces pewny! - podkreślali laureaci konkursu „Matematyka bez granic”

Maria Leraczyk, nauczycielka z Gimnazjum nr 13 w Gorzowie
- Nie jest łatwo nauczyć młodzież logicznego myślenia, ale staram się, jak mogę. I cieszę się, że jestem z moimi uczniami już po raz czwarty na gali „Matematyka bez granic”. Udział w takim konkursie to także dodatkowa zachęta do nauki matematyki. Jeśli zajęcia prowadzi się w formie gry, zabawy, z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, innych zdobyczy technicznych, do tego stara się w uczniach nauczyć systematyczności, konsekwencji, to matematyka może być przyjemnym przedmiotem. A to w gimnazjum kształtują się zainteresowania i charaktery.

Aleks Terentowicz z klasy Ib I LO w Zielonej Górze
- Matematyka trudna? Nie, na pewno nie dla mojej klasy. Zresztą nie tylko dla niej. Proszę spojrzeć, ilu tu uczniów z woj. lubuskiego i zachodniopomorskiego, którym matematyka nie sprawia problemu. Myślę, że w dużej mierze to zasługa nauczyciela, który potrafi dobrze wytłumaczyć, zmotywować do nauki. No i trzeba trochę samemu poćwiczyć w domu. Poza tym pomocne mogą być filmy instruktażowe, zamieszczane w internecie. Dziś jest wiele możliwości, by dobrze zrozumieć zadania. Chcę potem wybrać poziom rozszerzony i studiować na Politechnice Poznańskiej.

Jan Bąk z kl Ia z I LO w Koszalinie
- Matematyka staje się popularnym kierunkiem wśród młodych ludzi, wiemy, że to nasza przyszłość. Że można ją też wykorzystywać w życiu codziennym. Dzięki niej możemy ćwiczyć swój umysł, poszerzać horyzonty myślowe, być lepiej zorganizowani. Jeśli od początku będziemy pozytywnie nastawieni, będziemy mieć dobrego nauczyciela, a my takiego profesora mamy. Ważna jest też ogólna atmosfera w klasie. Wszystko to powoduje, czy zainteresujemy się bardziej matematyką czy nie. W mojej klasie większość osób wybiera się na studia inżynierskie, mechatroniczne.

Laureatami trzech pierwszych miejsc z naszego województwa zostali: wśród szkół podstawowych: I miejsce - kl. VIc z SP-18 w Zielonej Górze, II miejsce - kl. VI z SP Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Gorzowie i kl. VI f SP-11 w Zielonej Górze, III miejsce - kl. VI z SP-2 w Kostrzynie n/O, kl. VI a SP-1 w Żaganiu, kl. VIh SP-11 w Zielonej Górze.

Wśród gimnazjów: I miejsce w regionie kl. III b z Gimnazjum nr 1 w Zielonej Górze, II - kl. III a z Społecznego Gimnazjum w Żarach i kl. III d z G-7 w Zielonej Górze, III - kl. III a z G-10 w Zielonej Górze i kl. III b z G-13 w Gorzowie.

Wśród liceów i techników: I miejsce - kl. I a z I LO w Zielonej Górze, II - kl. I b ze Społecznego LO w Żarach i kl. I b z I LO w Zielonej Górze, III - kl. I a z LO w Rzepinie.

Gala odbyła się w poniedziałek, 5 czerwca, na UZ.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.