Łukasz Koleśnik

Teraz dwie firmy autobusowe powalczą o transport w powiecie

Nowy przewoźnik zajmuje się transportem publicznym na terenie gminy wiejskiej Gubin. To oznacza, że na terenie powiatu i nie tylko pojawiła się konkurencja Nowy przewoźnik zajmuje się transportem publicznym na terenie gminy wiejskiej Gubin. To oznacza, że na terenie powiatu i nie tylko pojawiła się konkurencja dla PKS Zielona Góra.
Łukasz Koleśnik

Niespodziewanie w gminie wiejskiej Gubin szkolnym transportem zajęła się nowa firma - Aviator. Pojawiła się konkurencja dla PKS.

Pierwszego dnia nowego roku szkolnego młodzież z terenu gminy wiejskiej Gubin pojechała do placówek innymi autobusami niż zazwyczaj. Od tego roku transportem zajmuje się inna firma. Dlaczego? Ponieważ wygrała przetarg.
- Nowa firma spełniała wszystkie warunki i zaproponowała korzystniejszą cenę - opowiada wójt gminy Zbigniew Barski.
Nowe autobusy szkolne wożą dzieci już drugi tydzień. Czy nowa firma wywiązuje się dobrze ze swoich obowiązków. Według wójta Barskiego, nikt obecnie nie ma żadnych zastrzeżeń.

- Początki były trochę trudne. To nowe przedsiębiorstwo, musieliśmy kilka kwestii dopracować. Nie dostawałem jednak żadnych sygnałów, chociażby od rodziców, że z transportem jest coś nie tak - zaznacza.

Zdrowa konkurencja na pewno się przyda

Gmina Gubin należy do nowego międzygminnego związku, który ma zająć się transportem publicznym, jeśli tylko nowa ustawa wejdzie w życie. Do związku należą wszystkie gminy powiatu krośnieńskiego.

Gmina wiejska Gubin jest na razie jedynym samorządem, który przeprowadził przetarg. Pozostałe mają rozpisać przetargi na początku nowego roku.
- Zadanie organizacji transportu publicznego spada na samorządy, który jednak może utworzyć związek międzygminny, który będzie się tym zajmował zbiorowo. To, że gmina wiejska Gubin już rozstrzgnęła swój przetarg w niczym nie koliduje - przyznaje burmistrz gminy Krosno Odrzańskie, Marek Cebula.

Dodaje, że konkurencja w temacie transportu nie jest czymś nowym.
- Przez kilka lat był tylko PKS Zielona Góra, jednak wcześniej działała też tutaj firma Marvel - przypomina. Dodaje, że konkurencja jest zdrowa, nie tylko w transporcie, ale w każdym innym aspekcie. - Nawet w wyborach samorządowych - mówi burmistrz.

Obawy PKS przed przetargami

Czy konkurencja jest zdrowa mają wątpliwości w PKS Zielona Góra. Przedsiębiorstwo przegrało pierwszy przetarg, zdaniem jej przedstawicieli przez nieuczciwe działanie konkurencji.
- Nie chcę wdawać się w szczegóły, ale sprawa na pewno trafi do sądu - mówi członek zarządu PKS Zielona Góra, Jerzy Woyciechowski. Próbowaliśmy skontaktować się z firmą Aviator, aby dopytać o owe oskarżenia, jednak do tej pory bezskutecznie.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.