Teraz już wieży nic nie może przysłonić. Jest zabytkiem

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Teraz już wieży nic nie może przysłonić. Jest zabytkiem

Leszek Kalinowski

Wieża Braniborska została wpisana do rejestru zabytków. Co z otoczeniem? Mieszkańcy piszą kolejny wniosek do rady miasta

O Wzgórzu Braniborskim było i jest głośno. Nie tylko za sprawą sprzedaży działki przez Uniwersytet Zielonogórski prywatnemu inwestorowi i wstrzymanej wycince... Miejsce to od dawna wywołuje wiele dyskusji. Także na temat samej Wieży...
Jak potwierdza nam wojewódzka konserwator zabytków, dr Barbara Bielinis-Kopeć, wieża, jak i wzgórze, zostały właśnie wpisane do rejestru zabytków.

- To ona do tej pory nie była zabytkiem? - dziwi się Teresa Raczkiewicz, którą spotykamy pod obiektem, należącym do Uniwersytetu Zielonogórskiego. - Byłam przekonana, że to historyczna budowla, na pewno ma ze sto lat.
Dlaczego do tej pory budynek nie znalazł w rejestrze zabytków? W Zielonej Górze mamy 40 tysięcy zabytków w ewidencji, a w rejestrze - 4 tysiące. Co roku kilka budynków dopisywanych jest do tej krótszej listy. Wymaga to czasu, zasięgania opinii, spełnienia określonych procedur... W pierwszej kolejności wojewódzka konserwator zabytków zajmuje się budynkami, którym grozi wyburzenie. W przypadku Wieży Braniborskiej takiego zagrożenia nie było. By rozebrać obiekt, będący w rejestrze, wymagana jest zgoda ministra kultury i dziedzictwa narodowego. I taka jest różnica między ewidencją a rejestrem.

Wniosek, by wieżę jak i wzgórze wpisać do rejestru zabytków złożyło Towarzystwo Upiększania Miasta. W jego toku wykazano, że za objęciem ochroną konserwatorską przemawiają w tym przypadku wartości historyczne, artystyczne i naukowe budowli.
- W maju tego roku miną dwa lata od feralnej wycinki na Wzgórzu Braniborskim - przypomina Barbara Marcinów. - Sprawa ciągnie się długo i gdyby nie upór mieszkańców i społeczników park zostałby już dawno zabudowany. Mamy nadzieję, że wpisanie Wieży Braniborskiej do rejestru zabytków i działek przyległych jako otoczenie zabytku to przełom w sprawie.
Dzięki wpisowi do rejestru zabytków będzie ona dobrze wyeksponowana, czyli oznacza, że w pobliżu nie powstaną wysokie budynki, które wieżę zasłonią.

B. Marcinów liczy, że działka wróci do miasta..
Wieża Braniborska powstała w 1860 roku. Inicjatorem jej wybudowania było Stowarzyszenie Rzemiosła i Ogrodów. Wieżę wyposażono w nowoczesną lunetę. W przyległym pawilonie działała restauracja i winiarnia. Założono też wzorcową winnicę. Po 1945 r. ponownie w wieży uruchomiono w niej restaurację. W 1989 r. stała się siedzibą Zielonogórskiego Centrum Astronomii przy WSP. (dziś UZ).

A co z najbliższą okolicą? Ma powstać Park Pod Gwiazdami. To inicjatywa młodych naukowców z UZ. Pomysły podpowiadali mieszkańcy na specjalnie zorganizowanym pikniku. Wiadomo, że park ma pełnić rolę rekreacyjną i edukacyjną. Nieco dalej od wieży rada - na wniosek mieszkańców - utworzyła w 2014 roku zespół przyrodniczo-krajobrazowy. Wcześniej miasto planowało tu drogę dojazdową do szkoły podstawowej i dalej... Inwestycja nie powstała, ale teraz mieszkańcy osiedla Władysława IV znów piszą do rady wniosek i proszą o „pilne uporządkowanie terenu zieleni, zachowanie i wyeksponowanie walorów przyrodniczych naturalnego lasu, dosadzenie drzew, utwardzenie i oświetlenie ścieżek, wytyczenie miejsc wypoczynku i placów zabaw, co było intencją uchwałodawczą prezydenta i rady”.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.