Teraz nie będą się już wstydzić

Czytaj dalej
Fot. Czesław Wachnik
Czesław Wachnik

Teraz nie będą się już wstydzić

Czesław Wachnik

Mieszkańcy Kotowic w gminie Nowogród Bobrzański w czynie społecznym oczyścili zaniedbany poniemiecki cmentarz. - Teraz już nie będziemy się wstydzili tego miejsca - mówi sołtys.

Tadeusz Sławicz, sołtys Kotowic nie ukrywa, że to jak dotychczas wyglądał stary poniemiecki cmentarz było skandalem. - Nikt o niego nie dbał od ostatniej wojny. Co gorsza, większość pomników została rozkradziona lub zniszczona. A to, co pozostało, z czasem zarosło krzakami. I tak było jeszcze kilka miesięcy temu. A przecież przyjeżdżają do nas byli mieszkańcy lub ich potomkowie. I co oni o nas mogli pomyśleć? - pyta.

Dlatego wspólnie ze strażakami ochotnikami i mieszkańcami postanowił zorganizować czyn społeczny, by uporządkować teren byłego cmentarza. - Naszą akcję trzymaliśmy niemal w tajemnicy. Dlatego uczestniczyło w niej tylko około 10 osób. Powód był prosty. Chcąc usunąć te drzewa i krzaki potrzebny był sprzęt, chociażby pilarki. A te ze względów bezpieczeństwa nie lubią tłoku. Na kolejną akcję zaprosimy więcej mieszkańców. Oczyścimy chociażby płyty. Marzy mi się ich oczyszczenie oraz wyeksponowane w jednej części cmentarza - wyjaśnia sołtys Sławicz.

Sołtys Tadeusz Sławicz: - Płyty, które jeszcze tu są, chcemy oczyścić i zgromadzić w jednym miejscu. By były widoczne.
Czesław Wachnik Sołtys Tadeusz Sławicz: - Płyty, które jeszcze tu są, chcemy oczyścić i zgromadzić w jednym miejscu. By były widoczne.

Dodaje również, że pomoc zaoferował burmistrz Paweł Mierzwiak, sam uczestniczył w czynie społecznym oraz przysłał dwóch pilarzy z zakładu komunalnego, którzy dokończyli usuwania krzaków.

Kolejne prace, których celem będzie uporządkowanie cmentarza, odbędą się w najbliższych dniach. - Wcześniej powiadomimy o tym mieszkańców. By przyszli z grabkami, miotłami i szpadlami. Liczymy nawet na kilkadziesiąt osób - wylicza sołtys.
Aktywnie w pracach uczestniczyli strażacy ochotnicy. Jej szef Andrzej Rewaj powiedział nam: - Będziemy się nadal starali, by cmentarz miał wygląd, byśmy jako mieszkańcy nie musieli się wstydzić. A tak było przez wiele lat.

Czesław Wachnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.