Grzegorz Kozakiewicz

Teraz stowarzyszenie poprowadzi szkołę?

Występ objazdowego teatrzyku z Krakowa połączył rozrywkę z edukacją na temat sztuki. Fot. SP Szczepanów Występ objazdowego teatrzyku z Krakowa połączył rozrywkę z edukacją na temat sztuki.
Grzegorz Kozakiewicz

Czy podstawówkę w Szczepanowie czeka drugie życie? Rozmowy trwają. Ofertę stowarzyszenia poznamy w przyszłym tygodniu.

Na najbliższej sesji rady miasta dojdzie do głosowania nad likwidacją placówki. Zamierzenie to zostało zaakceptowane przez kuratorium oświaty. Swoje zastrzeżenia wyraziło Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

- W projekcie uchwały nie ma informacji o dalszych losach pracowników szkoły - mówi Monika Bocian, przewodnicząca rady wojewódzkiej. - Nie wiadomo, jakie będą koszty zwolnień i ewentualnych odpraw. Mam wrażenie, że radni nie wzięli pod uwagę uciążliwości związanej z dojazdami do Iłowej. Nie wiadomo, jaki będzie czas oczekiwania na zajęcia, czy w autobusie będzie opiekun i kiedy ta jego opieka się kończy.

Stanowisko związków nie wstrzymuje jednak procesu likwidacji. Zdaniem gminy szkoła, do której chodzi raptem dwudziestu kilku uczniów, nie ma racji bytu. Z uwagi na niewielką kwotę subwencji oświatowej, koszty utrzymywania jednostki są znaczne. Pojawił się też argument, jakoby kameralna placówka nie sprzyjała rozwojowi społecznemu dzieci. Liczniejsze klasy to rywalizacja i szansa na wzajemne uczenie się.


Nie można wszystkiego przeliczać na pieniądze

Ten ostatni pogląd szczególnie budzi sprzeciw rodziców, którzy zwracają uwagę na problemy swoich dzieci. Według nich to duża szkoła nie gwarantuje odpowiednio troskliwego podejścia. - Nie można wszystkiego przeliczać na pieniądze - przestrzega Urszula Pluta, dyrektor szkoły w Szczepanowie. - Placówka w Iłowej nie oferuje równie dobrych warunków jak u nas. Jej rozbudowa ma dopiero nastąpić i też nie odbędzie się za darmo.
Mała podstawówka od lat broni się przed zakusami władzy. Próby jej likwidacji podejmowano już dwukrotnie. Ostatnia miała miejsce dekadę wcześniej.

Decyzje, które zapadną w środę, także nie muszą oznaczać końca placówki. Jak przyznaje pani dyrektor, jest plan przekazania obiektu stowarzyszeniu oświatowemu z Iłowej. Jego oferta zostanie przedstawiona mieszkańcom w przyszłym tygodniu. a ą
Placówka od lat zbiera świetne opinie kuratorium oświaty. Dzięki wsparciu partnerów udaje się tam realizować liczne programy edukacyjne. Wśród nich są te służące promocji zdrowego uzębienia czy profilaktyki antynikotynowej.

Szkoła brała udział w akcji Biura Prewencji i Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, która pomaga dzieciom poznać zasady bezpieczeństwa obowiązujące w drodze do szkoły oraz w szkole. Świerszczykowy Klub Pożeraczy Książek zachęca uczniów do czytelnictwa. Dzieci ze Szczepanowa błyszczą także na konkursach recytatorskich i plastycznych. W grudniu w gminnym konkursie świątecznym wyróżniono Kingę Goroszko.

Grzegorz Kozakiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.