Testy autobusu elektrycznego wypadły pozytywnie. Co dalej z transportem zeroemisyjnym w Bydgoszczy?

Czytaj dalej
Fot. ZDMiKP
Wojciech Mąka

Testy autobusu elektrycznego wypadły pozytywnie. Co dalej z transportem zeroemisyjnym w Bydgoszczy?

Wojciech Mąka

Do 2025 roku bydgoskie MZK muszą mieć 16 zeroemisyjnych autobusów. Na razie jednak ani spółka, ani miasto nie startują w projektach o dofinansowanie zakupu takich pojazdów. Ostatnie testy elektryka wypadły pozytywnie, mimo że na dwa dni autobus... musiał zostać w zajezdni.

Od 29 grudnia do 7 stycznia 2022 roku Miejskie Zakłady Komunikacyjne testowały na bydgoskich ulicach autobus elektryczny MAN Lion's City. Testy przeprowadzano na liniach 54, 57, 80, 84, 92 i 99. Konstrukcyjnie autobus zapowiadał się dobrze. Wnętrze pojazdu zostało przeprojektowane, zapewniając jeszcze więcej miejsca, gdyż w wersji elektrycznej wieża silnika mogła zostać zastąpiona fotelami dla pasażerów. Umożliwiał podróż ponad 78 osobom, w tym 12 na miejscach dostępnych bezpośrednio z niskiej podłogi. 12-metrowej długości autobus miał boczne panele ze szkła i fotele o podwyższonym komforcie.

Holowania elektryka z trasy nie było

- Bardzo pozytywnie oceniliśmy ten model - mówi Andrzej Wadyński, prezes Miejskich Zakładów Komunikacyjnych. - Przy autobusach elektrycznych ocena uzależniona jest od wielu czynników: rodzaju baterii, szybkości ładowania, stopnia odzyskiwania energii w czasie hamowania itd. W tym przypadku np. pojazd wykonywał przebiegi 300 km na jednym ładowaniu w zajezdni, czyli tyle, ile deklarował producent. Nie musieliśmy go holować z trasy...

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Wojciech Mąka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.